Zahraničné

Líbijskí vojaci to v Británii poriadne roztočili. Vraj aj znásilnili muža

Znásilnenie
Zdroj: Shutterstock.com

Skupina vyše 300 líbyjských vojakov cvičila na základni v obci Bassingbourn, 90 kilometrov severne od Londýna

Kontingent líbyjských vojakov, ktorí boli na špeciálnom výcviku v Británii, sa predčasne vráti domov po tom, ako piatich kadetov obvinili zo série sexuálnych deliktov vrátane znásilnenia. Oznámil to dnes britský minister obrany Michael Fallon, ktorého citovali agentúry AP a Reuters.

Dvoch vojakov obvinili zo znásilnenia muža v meste Cambridge, ku ktorému došlo 26. októbra. Traja ďalší čelia obvineniam zo sexuálnych útokov na ženy v rovnaký deň. Polícia grófstva Cambridgeshire uviedla, že dostala deväť ďalších hlásení o násilnostiach sexuálneho charakteru, ku ktorým malo dôjsť 17. októbra.

Skupina vyše 300 líbyjských vojakov cvičila na základni v obci Bassingbourn, 90 kilometrov severne od Londýna, v rámci programu britskej vlády na podporu líbyjskej vlády. Kontingent však následkom incidentov odíde domov v najbližších dňoch. Podľa pôvodného plánu mali kadeti zostať v Británii do konca mesiaca.

Británia zohrávala dôležitú úlohu v líbyjskej revolúcii, ktorá viedla k zosadeniu diktátora Muammara Kaddáfího v roku 2011, a to uskutočnením vzdušných útokov proti jeho silám. Líbya však nedokázala vybudovať svoje bezpečnostné zložky, čo zanechalo krajinu na pokraji chaosu s rôznymi frakciami a dvoma súperiacimi vládami.

LONDÝN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti