Zahraničné

Odhalené. Toto je muž, ktorý zastrelil najhľadanejšieho teroristu planéty

Robert O'Neill mal zastreliť Usámu bin Ládina
Zdroj: YouTube

Totožnosť muža mala o týždeň zverejniť televízia Fox News. Meno sa už ale objavilo na internete.

Toto je muž a príslušník elitnej jednotky amerického námorníctva Navy Seals, ktorý v máji 2011 zastrelil počas tajnej akcie v pakistanskom Abbottabade vodcu teroristickej siete al-Káida Usámu bin Ládina.

Meno by malo zaznieť už o týždeň v dvojdielnom dokumentárnom filme, ktorý 11. a 12. novembra odvysiela televízny kanál Fox News. Totožnosť muža sa však objavila na internete. S najväčšou pravdepodobnosťou najhľadanejšieho teroristu planéty zastrelil Robert O'Neill.

Film s názvom The Man Who Killed Osama Bin Laden (Muž, ktorý zabil Usámu bin Ládina) bude podrobnou rekonštrukciou likvidácie jedného z najhľadanejších teroristov sveta.

Vojak, ktorý vypálil smrteľné rany, bude rozprávať o tom, ako sa stal elitným vojakom a vyslali ho na tajnú misiu s krycím menom Neptune's Spear (Neptúnov oštep) do Pakistanu.

Popis poslednej noci v živote Usámu bin Ládina obsahuje doteraz neznáme podrobnosti, tvrdí stanica Fox News, kritizovaná často za jednostranné spravodajstvo.

https://www.youtube.com/watch?v=MnSVK__GsEA


Bin Ládin sa roky ukrýval

Po teroristických útokoch na USA z 11. septembra 2001 sa vodca al-Káidy skrýval viac ako deväť rokov v Pakistane. Na jar alebo v lete 2002 utiekol z Afganistanu pred zahraničnou inváziou cez hory, no spočiatku sa zdržiaval v pakistansko-afganskom pohraničí.

V roku 2005 sa presťahoval s rodinou do veľkého domu v posádkovom meste Abbottabad ležiacom na v severozápade Pakistanu, kde žil napriek celosvetovému pátraniu nerušene až do svojej smrti.

O konci bin Ládina vzniklo už niekoľko televíznych relácií a kníh. Podrobnosti zásahu špeciálneho komanda však majú veľký význam, napísala na svojom webe nemecká spravodajská televízia n-tv. Diplomati a právnici zaoberajúci sa medzinárodným právom už vášnivo diskutovali o očividne neohlásenom vniknutí cudzích vojakov do pakistanského vzdušného priestoru.

Ak vyjde najavo, že Usáma bin Ládin sa americkým vojakom vzdal neozbrojený, bolo by jeho zastrelenie právne ťažko zdôvodniteľné.

Zverejnenie identity strelca určite nepoteší Pentagón, ktorý sa v takýchto prípadoch obáva odvety a ohrozenia amerických vojakov. Podrobnosti o taktickom postupe špeciálnych jednotiek ako sú Navy Seals sú navyše prísne tajné.

WASHINGTON/TVNOVINY.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.