Súd v Salvadore poslal mladú ženu na 30 rokov do väzenia za spontánny potrat

Súd v Salvadore poslal mladú ženu na 30 rokov do väzenia za spontánny potrat
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock/PixieMe

Súd v stredoamerickom Salvádore poslal ženu na 30 rokov do väzenia kvôli potratu. Ten je v krajine úplne zakázaný a podľa obžaloby sa žena dopustila vraždy. Obhajoba tvrdí, že tehotenstvo sa skončilo spontánne kvôli gynekologickej komplikácii, informuje portál The Guardian.

Občianske združenie pre dekriminalizáciu potratov vo vyhlásení uviedlo, že jeho klientka, ktorá vystupuje iba pod krstným menom Esme, bola odsúdená po dvoch rokoch pobytu vo väzbe. Tam skončila po tom, čo pre gynekologické problémy vyhľadala pomoc v nemocnici a bola zatknutá.

„Odsúdenie Esme je šokujúci spiatočnícky krok, vzhľadom na pokrok, ktorý nastal v súvislosti s nezákonnou kriminalizáciou žien, ktoré v Salvadore riešia akútne zdravotné problémy gynekologického charakteru,“ komentovala verdikt aktivistka Paula Ávilaová-Guillénová z organizácie Women’s Equality Center.

V Salvadore sú zakázané interrupcie vo všetkých prípadoch bez výnimiek. Dokonca aj vtedy, keď je ohrozený život matky či po znásilnení.

Ženám, ktoré sa aj napriek tomu pokúsia tehotenstvo ukončiť, hrozia desiatky rokov väzenia. Podľa aktivistov ale za mrežami často končia aj ženy, ktoré prekonali spontánny potrat.

Často sa stáva, že ženy musia dokázať, že si gynekologické problémy nespôsobili sami zámerne. Keď to dokázať nevedia, alebo im neveria, hrozí im väzenie.
Salvadorský zákon o interrupciách sa dostal do pozorností svetových médií už v roku 2013, keď súd zakázal umelé prerušenie tehotenstva dvadsaťdvaročnej vážne chorej žene.

Jej život bol tehotenstvom priamo ohrozený a dieťa, ktorému sa dostatočne nevyvinul mozog, nemalo po narodení šancu prežiť.
Po nátlaku Interamerického súdu pre ľudské práva vtedy Salavador žene schválil predčasný pôrod cisárskym rezom. Dievčatko krátko po narodení zomrelo.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Ruská armáda tvrdí, že "úplne oslobodila" oceliarne Azovstaľ ON-LINE
  • Ruská armáda tvrdí, že "úplne oslobodila" oceliarsky komplex Azovstaľ v ukrajinskom prístavnom meste Mariupol, v ktorom sa skrývali poslední ukrajinskí vojaci brániaci toto mesto pred ruskou agresiou. (AFP)

  • Spojené štáty vyjadrili hlboké znepokojenie z avizovanej návštevy vysokej komisárky OSN pre ľudské práva v Číne.

  • Taliansko vypracovalo mierový plán pre Ukrajinu, ktorý predložilo generálnemu tajomníkovi OSN Antóniovi Guterresovi.