Fíni rátajú so všetkým. Pripravujú sa aj na to, že by ich Rusi napadli

Fíni chcú byť pripravení na všetko. Vláda rieši urýchlený vstup do Severoatlantickej aliancie (NATO), no zároveň sa krajina pripravuje na najhorší možný scenár, a síce že by ich napadli Rusi.

V Helsinkách denne trénujú záložníci po boku profesionálnych vojakov. Na otázku, či sa Fíni boja oprávnene, väčšinou odpovedajú jednoducho - hranice s Ruskom sú z Helsínk dve hodiny cesty autom.

Ruská invázia na Ukrajinu medzi Fínmi silno zarezonovala. Aj preto, že na Rusov nemajú najlepšie spomienky. Celé desaťročia sa Fíni vyhýbali členstvu v akejkoľvek vojenskej aliancii. Až doteraz. 

Strach zo suseda, s ktorým mali Fíni doteraz korektné vzťahy, sa prejavuje aj takto. Obchody, ktoré predávajú obranné pomôcky či outdoorové vybavenie, majú prázdne sklady. Predavači hovoria, že zákazníci sa preventívne zásobujú pre prípad, že by museli bojovať, prípadne utekať. 

Fíni sa však na možnosť, že by na nich Rusi mohli zaútočiť, reálne pripravujú už roky. Dôkazom je napríklad bazén, ktorý je 15 metrov pod zemou. Za menej ako 24 hodín ho dokážu vypustiť a zmeniť na kryt pre štyritisíc ľudí. Celá podzemná plaváreň je vybudovaná tak, aby odolala mohutným explóziám.

Fíni, samozrejme, dúfajú, že nič z tohto nebudú musieť využiť. Podľa zákulisných informácií by do NATO mohli vstúpiť už v lete. Rusi ich aj Švédov pred členstvom týmto krokom varovali s tým, že nezostane bez odpovede. 

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Ruská armáda tvrdí, že "úplne oslobodila" oceliarne Azovstaľ ON-LINE
  • Ruská armáda tvrdí, že "úplne oslobodila" oceliarsky komplex Azovstaľ v ukrajinskom prístavnom meste Mariupol, v ktorom sa skrývali poslední ukrajinskí vojaci brániaci toto mesto pred ruskou agresiou. (AFP)

  • Spojené štáty vyjadrili hlboké znepokojenie z avizovanej návštevy vysokej komisárky OSN pre ľudské práva v Číne.

  • Taliansko vypracovalo mierový plán pre Ukrajinu, ktorý predložilo generálnemu tajomníkovi OSN Antóniovi Guterresovi.