Chlapec (6) šokoval tým, že zabehol maratón. Pýtali sme sa odborníkov, čo si o tom myslia

Americkú rodinu sledujú milióny ľudí. Crawfordovci sú pre mnohých inšpiráciou. Spoločne prešli dvetisíc kilometrov dlhý úsek známeho Apalančského chodníka na východe USA a športujú a behajú maratóny. Ten posledný v Cincinnati dokončil za osem a pol hodiny aj ich najmladší šesťročný Rai.

Po zverejnení tejto informácie ľudia a odborníci začali diskutovať, či je normálne, aby takto malé dieťa absolvovalo takúto záťaž. Rodinu navštívili úrady a začali ich vyšetrovať.

Náš olympionik a maratónsky bežec Marcel Matanin má za sebou viac ako 30 maratónov. Dnes je tréner a pripravuje ľudí na to, aby zvládli vytrvalostné behy. Zvládnuť maratón je extrémne náročné aj pre dospelého človeka a aj pre toho, čo sa na to pripravuje.

Športový lekár zasa hovorí o výraznom hazarde so zdravím dieťaťa, ktoré sa môže skončiť aj smrťou. „Dochádza k preťaženiu všetkých kĺbov, dehydratácii. Ide o hazard so srdcovocievnym systémom dieťaťa,“ hovorí Pavel Malovič. Dodal, že mnohí dnešní rodičia sú premotivovaní. V potomkoch hľadajú to, čo oni nedosiahli a v podstate kaličia svoje deti.

Nielen fyzické zranenia. Psychologička Petra Arslan Šinková hovorí o tom, že takéto deti majú potom celý život aj duševné problémy: „Dieťa sa chce zapáčiť rodičom a túži splniť ich požiadavky. Potom to vplýva aj na sebavedomie a aj na vzťah s rodičom. Časom si dieťa uvedomí, že to, čo sa dialo, nebolo správne.“

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti