Raritná forma záškrtu v Česku. Žena sa nakazila pravdepodobne od domáceho zvieraťa

Raritná forma záškrtu v Česku. Na Vysočine sa ním nakazila žena, pravdepodobne od domáceho zvieraťa, ktoré rodina chovala. Informoval o tom český Štátny zdravotný ústav (SZÚ). Posledný prípad záškrtu sa v krajine objavil v roku 1995, píše TN.cz.

„Je namieste upokojiť verejnosť, pretože ide naozaj o raritný prípad. V Českej republike je medzi povinné očkovania zaradené práve aj očkovanie proti záškrtu a máme dobre zaočkovanú populáciu," uviedla riaditeľka SZÚ Barbora Macková. 

Prípadom nákazy sa zaoberajú hygienici. „Po nahlásení pozitívneho laboratórneho výsledku sme okamžite začali epidemiologické šetrenie. To spočíva v zisťovaní zdroja infekcie a cesty prenosu a dohľadávania všetkých rizikových kontaktov, ktoré s pacientkou boli v styku,“ uviedol Jan Pečinka, riaditeľ Krajskej hygienickej stanice Kraja Vysočina.

Kontakty nakazenej ženy teraz sledujú svoj zdravotný stav a sú v starostlivosti praktického lekára. „Podstúpia klinické vyšetrenie a nasopharyngeálny odber (výter z nosa)," doplnila Hana Pavlasová, riaditeľka Odboru protiepidemického KHS Kraja Vysočina. 

Záškrt sa prenáša po kontakte s bacilonosičom, môže ním byť aj zviera. Infekcia sa šíri kvapôčkami, ale zriedkavo aj stykom s kontaminovanými predmetmi. Záškrt môže mať rôzne klinické formy a v prípade, že je včas odhalený, sa dá dobre liečiť podaním antibiotík.

Ochorenie väčšinou začína horúčkou, slabosťou, bolením v krku a na sliznici sa objavujú bieložlté napadnuté miesta, ktoré nie je možné odstrániť bez porušenia tkaniva. Vyskytujú sa aj opuchy krku. V prípade, že sa ochorenie nezačne liečiť včas, sa toxín dostane do krvi a poškodí bunky srdca, obličiek a nervové vlákna. Nosná forma infekcie sa prejavuje krvavou či hnisavou sekréciou a pablanami v nosovej sliznici. Pri kožnom záškrte sa objavujú nebolestivé opuchy a vredy, ktoré sa zle hoja. Vyskytuje sa v krajinách, kde je nízka zaočkovanosť. 

V Česku je očkovanie na záškrt povinné, proti chorobe sa začalo očkovať v roku 1946. Posledný zaznamenaný prípad pochádza z roku 1995. Naposledy na túto chorobu v Československu zomreli ľudia v roku 1969.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Ruská armáda tvrdí, že "úplne oslobodila" oceliarne Azovstaľ ON-LINE
  • Ruská armáda tvrdí, že "úplne oslobodila" oceliarsky komplex Azovstaľ v ukrajinskom prístavnom meste Mariupol, v ktorom sa skrývali poslední ukrajinskí vojaci brániaci toto mesto pred ruskou agresiou. (AFP)

  • Spojené štáty vyjadrili hlboké znepokojenie z avizovanej návštevy vysokej komisárky OSN pre ľudské práva v Číne.

  • Taliansko vypracovalo mierový plán pre Ukrajinu, ktorý predložilo generálnemu tajomníkovi OSN Antóniovi Guterresovi.