Dramatické zábery čínskej televízie: Výbuch vymrštil vežu tanku do obrovskej výšky, ruských vojakov zachvátila panika

Dramatické zábery čínskej televízie: Výbuch vymrštil vežu tanku do obrovskej výšky, ruských vojakov zachvátila panika
Veža tanku sa po zásahu vymrštila do veľkej výšky. Zdroj: reprofoto: Itemfix

O konštrukčnej slabine ruských tankov, ktoré pôsobia v bojoch na Ukrajine, sa toho napísalo už veľa. Ruské tanky T-72, ktorými disponujú ako Rusi, tak aj Ukrajinci, vybuchujú po zásahu mimoriadne prudko a veľmi často sa stáva, že prídu o veže, ktoré po explózii odletia a pristanú neďaleko hlavnej časti vraku.

Môže za to rozhodnutie konštruktérov, ktorí v snahe znížiť počet posádky aj výšku tanku navrhli vežu tak, aby sa delo nabíjalo automaticky. Munícia je umiestnená priamo pod vežou a pri zásahu tejto časti tanku často odletí celá veža.

Ako to vyzerá v praxi teraz ukázala čínska štátna televízia Phoenix, ktorá odvysielala zábery z ukrajinského útoku na ruský konvoj. Video vzniklo 6. mája, keď sa televízny štáb čínskej televízie presúval do Mariupola, kde chcel nakrúcať evakuáciu civilistov. Zrazu sa ozval silný výbuch a niekoľko desiatok metrov pred ich autom sa objavila obrovská ohnivá guľa. Ruskí vojaci v panike hľadali najbližší úkryt pred letiacimi troskami tanku.

Najväčší strach mali z toho, že na nich spadne niekoľkotonová veža tanku, ktorú pri explózii vymrštilo do asi 80-metrovej výšky. Čínska televízia zdieľala video na sociálnej sieti, pričom oznámila, že reportér Lu Yugyang unikol smrti počas monitorovania situácie na východe Ukrajiny.

O spomenutej konštrukčnej nevýhode ruskí tankisti veľmi dobre vedia a pravidelne sa stáva, že svoj tank radšej opustia. Podľa štatistík a snímok, ktoré zbierajú analytici v blogu Oryx, z celkového počtu 664 tankov, ktoré Rusi na Ukrajine stratili, bolo zničených 358 vozidiel, a až 283 tankov bolo buď opustených alebo sa ich Ukrajinci zmocnili. 

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti