KĽDR by mohla v máji vykonať test jadrovej zbrane, varoval Biely dom

Ľudia sledujú na TV obrazovke miestne správy o štarte balistickej strely krátkeho doletu v Severnej Kórei.
Ľudia sledujú na TV obrazovke miestne správy o štarte balistickej strely krátkeho doletu v Severnej Kórei. Zdroj: AP Photo/Lee Jin-man

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena varovala, že Severná Kórea by mohla počas mája po prvý raz po piatich rokoch opätovne vykonať testy jadrovej zbrane. TASR prevzala správu z agentúr DPA a Reuters.

„Tieto informácie sme posunuli našim spojencom a partnerom,“ uviedla vo štvrtok vo Washingtone hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová.

Prezident USA Biden plánuje v termíne 20.-24. mája absolvovať návštevu Južnej Kórey a Japonska, ktoré sú dvoma najdôležitejšími spojencami Washingtonu v regióne. Psakiová dodala, že Biden zvažuje aj návštevu demilitarizovanej zóny, avšak konečné rozhodnutie ešte prijaté nebolo.

Naposledy uskutočnila KĽDR test jadrovej zbrane v septembri 2017, pričom išlo o šiesty takýto test. Severná Kórea však vo štvrtok vystrelila do mora celkovo tri balistické rakety krátkeho doletu. Išlo v poradí už o 16. kolo severokórejských raketových testov v tomto roku.

OSN zakázala Severnej Kórei vykonávať testy balistických a jadrových zbraní a uvalila na ňu prísne sankcie. KĽDR však tento zákaz pravidelne porušuje.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti