Austrália vystopovala špičkovú čínsku špionážnu loď, sledovala ich tajnú námornú základňu

Čínska vojenská loď sa plaví pri severo-západnom pobreží Austrálie.
Čínska vojenská loď sa plaví pri severo-západnom pobreží Austrálie. Zdroj: Australian Defence Dept. via AP

Austrálske bezpečnostné zložky odhalili pri západnom pobreží neďaleko tajnej námornej základne špičkovú čínsku špionážnu loď. Oznámil to austrálsky minister obrany Peter Dutton. Podľa neho ide o agresívny a bezprecedentný čin zo strany Pekingu.

Prieskumná loď sa dostala do blízkosti utajovanej austrálskej námornej komunikačnej základne v Exmouthe, čo je jedno z najdôležitejších austrálskych vojenských zariadení. Základňa podporuje ponorky Spojených štátov a ďalších spojeneckých krajín, píše portál ABC. Potom zmenila kurz na východ a plávala pozdĺž severozápadného pobrežia smerom k Darwinu.

Austrália pohyby čínskeho plavidla sledovala približne týždeň. Ministra obrany znepokojil fakt, ako ďaleko na juh sa čínska špionážna loď dostala. Ale aj to, že sa snažila pri plavbe okolo pobrežia zhromaždiť čo najviac informácií.

Dutton odmietol správy, že informáciu o čínskej špionážnej lodi úmyselne zverejnil krátko pred parlamentnými voľbami naplánovanými na 21. mája s úmyslom vyvolať medzi ľuďmi strach.

„Myslím si, že ľudia chápu, aká náročná je realita v indopacifickom regióne, agresívne činy zo strany čínskeho vedenia a čínskej vlády. Myslím, že Austrálčania si zaslúžia vedieť, čo sa deje. A ako hovorím, je to opakovanie predchádzajúcej praxe, kedy sme verejnosť o týchto aktivitách informovali už skôr,“ povedal.

Podobná čínska prieskumná loď vybavená najmodernejšou technikou sa nachádzala vlani v júli pri pobreží Queenslandu a monitorovala vojenské cvičenia medzi austrálskymi a americkými silami.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti