Zahraničné

Drsné protesty v Bruseli. Obsadilo ho vyše stotisíc demonštrantov

Protest v Bruseli.
Zdroj: TASR

V priebehu demonštrácie zdravotníci museli zasahovať najmenej 26-krát, pričom sanitky odviezli do nemocníc 14 zranených osôb.

Vyše stotisíc demonštrantov v belgickej metropole Brusel hlásia hlavné odborové centrály, ktoré na 6 november pripravili mohutný štrajk na protest proti nepopulárnym vládnym opatreniam, ktoré obsahujú predĺženie veku odchodu do dôchodku, zmrazovanie miezd či škrty vo verejnej službe. Protesty vyústili do zrážok s políciou.

Takzvaná sociálna mobilizácia proti opatreniam novej vlády Charlesa Michela pritiahla do Bruselu zamestnancov zo všetkých kútov Belgicka, ktorí hromadne pricestovali vlakmi a autobusmi. Železničná spoločnosť SNCB oznámila, že na v protestný deň predala vyše 80.000 „štrajkových lístkov".

Zdroj: TASR


Úrady a odborové centrály hovoria o vyše stotisícovej účasti, čo znamená, že ide o najväčší protest verejnosti za posledných 15 rokov. Mohutnejšie protesty boli v Bruseli naposledy v roku 2001, tie sa však konali za masívnej účasti demonštrantov zo zahraničia.

Premiér Michel odkázal zástupcom odborových centrál, že čaká ich delegáciu vo večerných hodinách na úrade vlády v záujme spoločného dialógu o sociálno-ekonomických otázkach.
Pohyb tisícov demonštrantov cez centrum mesta pozorne sledovali policajné sily, krátko po 13.00 h však v oblasti železničnej stanice Gare du Midi a námestia Porte de Hal došlo k potýčkam medzi protestujúcim davom a políciou.

Demonštranti, predovšetkým prístavní robotníci z Antverp a Gentu, hádzali na policajtov dlažobné kocky a delobuchy, polícia odpovedala slzotvorným plynom a vodnými delami. 

Zdroj: TASR

Viacero policajtov bolo pri potýčkach zranených, viacero áut parkujúcich v tejto zóne bolo vážne poškodených alebo podpálených. Hovorkyňa belgického Červeného kríža Nancy Ferronatová oznámila, že v priebehu demonštrácie zdravotníci museli zasahovať najmenej 26-krát, pričom sanitky odviezli do nemocníc 14 zranených osôb.

V rámci dnešného štrajkového podujatia obsadil 150-členný dav sídlo Federácie belgických podnikov (FEB) v Bruseli. Okupantmi boli mladí ľudia zo skupín Organizovaná bojová mládež (JOC), Mladí antikapitalisti (JAC), Odborová študentská organizácia či z mládežníckych pobočiek odborových centrál.

Hovorca JOC Antoine Roisin v rámci "symbolického súdu" obvinil Federáciu belgických podnikov, že vyvíja činnosť, ktorá je iba v prospech zamestnávateľov a akcionárov a ktorá likviduje zamestnanecké miesta a podkopáva demokraciu v Belgicku.


BRUSEL/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.