Zahraničné

Gorbačov: Z dobrých vzťahov medzi Ruskom a Nemeckom bude ťažiť svet

Bývalého sovietskeho prezidenta Gorbačova hospitalizovali.
Zdroj: TASR

Bývalý ruský prezident to vyhlásil dva dni pred 25. výročím pádu Berlínskeho múru, ktorého oslavy sa už v nemeckej metropole začali.

Pád Berlínskeho múru dokazuje, aké dôležité sú pre celý svet vzájomné vzťahy medzi Nemeckom a Ruskom. Povedal to dnes bývalý sovietsky líder Michail Gorbačov pred zhromaždeným davom na mieste niekdajšieho hraničného priechodu Checkpoint Charlie v Berlíne, píše agentúra AP.

Gorbačov tak učinil dva dni pred 25. výročím pádu Berlínskeho múru, ktorého oslavy sa už v nemeckej metropole začali. Tento 83-ročný štátnik, ktorý 9. novembra 1989 nevydal sovietskym vojakom v bývalej Nemeckej demokratickej republike (NDR) rozkaz na zásah proti verejnosti, v stredu vyhlásil, že je na pád múru hrdý.

"Kým si budú Rusi a Nemci rozumieť, kým budú naše vzťahy dobré, tak z toho budú profitovať všetci," povedal dnes Gorbačov. Hoci sa puto medzi Berlínom a Moskvou v uplynulom období kvôli vojnovému konfliktu na východnej Ukrajine oslabilo, Gorbačov tvrdí, že súčasné "napätie je treba dostať opäť pod kontrolu".

Bývalý sovietsky líder si vyslúžil široké uznanie za ukončenie studenej vojny. Laureát Nobelovej ceny za mier z roku 1990 je však v Rusku často obviňovaný z likvidácie Sovietskeho zväzu.

Časti Berlínskeho múru možno nájsť vo vyše 40 krajinách sveta

Z Berlínskeho múru, ktorý v rokoch 1961 až 1989 oddeľoval Západný Berlín od Nemeckej demokratickej republiky (NDR), dnes veľa nezostalo. Okrem zopár ponechaných úsekov v dnešnej metropole zjednoteného Nemecka sa jeho časti nachádzajú vo vyše 40 krajinách sveta, informovala tlačová agentúra AP.

V zahraničí sa nachádza zhruba 120 častí tohto pôvodne 155 kilometrov dlhého symbolu studenej vojny, ku ktorého zboreniu došlo 9. novembra 1989 po niekoľkotýždňových občianskych nepokojoch. Pád múru viedol k zjednoteniu krajiny.

Zdroj: Profimedia.sk

Jeden z blokov múru je umiestnený pred Prezidentskou knižnicou Ronalda Reagana v americkej Kalifornii. Bývalý prezident USA ho dostal darom za svoje "neochvejné odhodlanie v boji za ľudské práva a víťazstvo slobody nad komunizmom", ktoré vyjadril aj v roku 1987 počas svojho slávneho prejavu pred Berlínskym múrom.

Ďalšie časti múru možno nájsť pred hlavným sídlom OSN v New Yorku, ako aj v Kapskom Meste, neďaleko budovy nadácie zasvätenej bojovníkovi proti apartheidu a prvému černošskému prezidentovi Juhoafrickej republiky Nelsonovi Mandelovi.

Železobetónový segment Berlínskeho múru sa nachádza aj pred londýnskym vojenským múzeom Imperial War Museum, kde nápisom vyzýva okoloidúcich, aby "zmenili svoj život". Stovky menších kúskov si našli cestu do verejných i súkromných zbierok.

V samotnom Berlíne najväčšie zachované úseky múru stoja na uliciach Niederkirchnerstrasse a Mühlenstrasse, kde sa nachádza umelecká expozícia grafitov pod holým nebom East Side Gallery.


BERLÍN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.