Zahraničné

Milovníci Popolušky: Toto ste o obľúbenej rozprávke zrejme ani len netušili!

popoluska1.jpg
Zdroj: www.markiza.sk

Legendárna rozprávka sa teší veľkej obľube nielen na Slovensku.

Legendárna rozprávka Tri oriešky pre Popolušku, ktorú si každý rok na Štedrý deň môžete pozrieť na televíznej obrazovke, sa teší veľkej obľube nielen na Slovensku, ale aj v Nórsku. Práve tam je v tento vianočný sviatok tým najsledovanejším programom. Mnoho Nórov dokonca prehlasuje, že začiatok Vianoc sa u nich začína práve sledovaním známej rozprávkovej klasiky.

Podľa denníku Aftenposten si vlani pozrelo Popolušku v päťmiliónovom Nórsku až milión divákov. Rozprávka sa v tejto severskej krajine vysielala prvýkrát v roku 1975, teda dva roky po premiére.

Zdroj: www.markiza.sk

V roku 1993 ju však redakcia televízie NRK vyradila z programu. A to nemala urobiť. Na Štedrý deň bombardovali televíziu svojimi telefonátmi stovky rozhorčených divákov, ktorí žiadali svoju obľúbenú rozprávku späť na obrazovky. A nakoniec sa im tento boj aj podarilo vyhrať. Popoluška, ktorú stvárňuje Libuše Šafránká, je na Štedrý deň v Nórsku jasne najsledovanejším programom.

Keď v roku 2005 vyšli konečne v Nórsku Tri oriešky pre Popolušku na DVD, predalo sa len za prvý týždeň 21-tisíc exemplárov. Melódiu z filmu si Nóri zamilovali natoľko, že si ju dávajú ako zvonenie na mobilné telefóny a hrá sa tiež aj na mnohých nórskych svadbách, pre ktoré je táto česko-nemecká snímka často inšpiráciou.

Zatiaľ čo mnohé krajiny vysielajú film s titulkami, v Nórsku bol zvolený prekrývací dabing kedy je na pozadí počuť čeština.

BRATISLAVA/lp

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.