Spojené štáty oznámili zrušenie viacerých obmedzení voči Kube

Joe Biden
Joe Biden Zdroj: AP Photo/Andrew Harnik

Spojené štáty v pondelok oznámili, že zmierňujú obmedzenia zavedené voči Kube vládou bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Zmeny sa dotknú napr. imigračných postupov, prevodov peňazí a leteckej dopravy. Informovala o tom agentúra AFP.

„Kubánsky ľud čelí bezprecedentnej humanitárnej kríze a naša politika sa bude naďalej zameriavať na posilnenie postavenia kubánskeho ľudu, aby sme mu pomohli vytvoriť budúcnosť bez represií a ekonomického utrpenia,“ uviedlo ministerstvo zahraničných vecí.

Administratíva prezidenta USA Joea Bidena obnoví roky pozastavený program, ktorý uľahčoval imigračné postupy pre členov jednej rodiny, zruší stropy, ktoré doteraz obmedzovali prevody peňazí na Kubu, a zvýši počet letov medzi Spojenými štátmi a ostrovom s linkami do iných miest ako Havana.

Vo vyhlásení sa uvádza, že sa uľahčia aj kontakty v oblasti vzdelávania, ako aj podpora výskumu či prístupu na internet.
Agentúra AFP súčasne informovala, že senátor Bob Menendez, predseda senátneho výboru pre zahraničné vzťahy a člen Demokratickej strany, kritizoval zrušenie niektorých obmedzení.

Uviedol, že kubánsky režim po bezprecedentných pouličných protestoch v minulom roku pokračuje v prenasledovaní "nespočetného počtu Kubáncov zo všetkých spoločenských vrstiev". Zmiernenie cestovných obmedzení zasa podľa Menendeza "predstavuje riziko vyslania nesprávneho signálu nesprávnym ľuďom v nesprávnom čase a z nesprávnych dôvodov".

„Tí, ktorí stále veria, že zvýšenie počtu cestujúcich prinesie na Kubu demokraciu, jednoducho popierajú realitu,“ tvrdí senátor. Dodal, že na Kubu cudzinci cestujú už desaťročia a "nič sa nezmenilo." Kubánsky minister zahraničných vecí Bruno Rodríguez na Twitteri privítal zmiernenie reštrikcií USA voči Kube a deklaroval, že ide o "malý krok správnym smerom".

Upozornil však súčasne, že nové opatrenia "nemenia embargo" platné od roku 1962 a "nemenia sa ani ciele, ani hlavné nástroje politiky Spojených štátov voči Kube", ktorú označil za neúspešnú.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti