Zahraničné

V Sýrii uniesli dvoch švédskych novinárov

V Sýrii uniesli dvoch švédskych novinárov
Zdroj: SITA

Sýria sa stala pre novinárov najnebezpečnejšou krajinou na svete.

Dvoch švédskych novinárov uniesli v Sýrii po tom, čo sa pokúšali opustiť krajinu. Informovala o tom dnes agentúra AP s odvolaním sa na pondelkové vyhlásenie švédskeho ministerstva zahraničných vecí.

Zdroj: SITA
Oboch mužov uniesli v pondelok, keď boli na ceste preč zo Sýrie, spresnila hovorkyňa švédskeho rezortu diplomacie Catarina Axelssonová, ďalšie podrobnosti však neuviedla.
Podľa švédskeho denníka Dagens Nyheter ide o jeho parížskeho dopisovateľa Magnusa Falkeheda a nezávislého fotografa Niclasa Hammarströma.

Skupiny obhajujúce slobodu tlače tvrdia, že zo Sýrie sa počas uplynulých dvoch rokov stala pre novinárov najnebezpečnejšia krajina na svete, pričom najväčšiu hrozbu znamenajú práve únosy.

Podľa údajov Výboru na ochranu novinárov so sídlom v New Yorku zadržiavajú v Sýrii najmenej 30 novinárov a od začiatku sýrskeho konfliktu v marci 2011 ich v krajine zahynulo 52. Najmenej 24 novinárov zmizlo v priebehu tohto roka, v súčasnosti sa však v bezpečí, uviedol výbor.
Medzi nezvestnými sú zahraniční i sýrski novinári a mená niektorých z nich neboli zverejnené v dôsledku obáv o bezpečnosť, píše AP. 

Za väčšinu únosov, ku ktorým došlo v lete, sú podľa všetkého zodpovedné džihádistické skupiny; sú však do nich zamiešané aj vládou podporované milície, zločinecké gangy a povstalci napojení na Západom podporovanú Slobodnú sýrsku armádu, pričom ich motívy sú rôzne.

Najviac únosov sa od leta odohralo na územiach ovládaných vzbúrencami, najmä v chaotickej severnej a východnej časti Sýrie, kde si vplyv udržiavajú militantné skupiny napojené na medzinárodnú teroristickú sieť al-Káida.

ŠTOKHOLM, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.