Zahraničné

V Mexiku sa schyľuje k vzbure

Tváre 43 študentov, ktorí sa stratili v Mexiku.
Tváre 43 študentov, ktorí sa stratili v Mexiku. Zdroj: TASR

Hnev ľudí vyvolalo napríklad zmiznutie 43 študentov, ktorí patrili medzi kritikov vlády.

Proti mexickému prezidentovi Enriquemu Peňovi Nietovi vzrastá v krajine vlna nespokojnosti. Občania sa búria v súvislosti so zmiznutím 43 študentov. Ostrú kritiku vzbudil aj nákup honosnej rezidencie v Mexiku. Manželka prezidenta ju získala vďaka firme, ktorá vyhrala lukratívnu štátnu objednávky, informovala dnes agentúra AP.

Mexická spoločnosť spolu s čínskou firmou získali vládny kontrakt na vysokorýchlostnú železnicu v hodnote 3,7 miliardy dolárov. Obchod minulý týždeň pozastavili pre obvinenia, že výherca súťaže bol zároveň jediným záujemcom. Úrad prezidenta dnes namietol, že na obchode, v ktorom firma garantovala pre prvú dámu Angélicu Riveru pôžičku, nebolo nič nepatričné.

Vláda musela dnes čeliť aj pochodu rozhnevaných občanov. V rezorte Acapulco demonštrovali príbuzní a podporovatelia 43 v septembri zmiznutých a pravdepodobne zabitých študentov. Tí pochádzali z radikálnej ľavicovej, čisto mužskej fakulty v štáte Guerrero a mali sa stať učiteľmi.

Skupina približne 80 študentov chcela v osudný deň v septembri protestovať v Iguale proti diskriminačným opatreniam vlády v oblasti školstva. Zabránila im v tom však polícia, ktorej zásah mal nariadiť vtedajší starosta mesta José Luis Abarca. Situácia šokovala celú krajinu a podkopala tvrdenia prezidenta, že Mexiko je pod jeho dohľadom bezpečnejšie, napísala tlačová agentúra Reuters.
MEXIKO/ TASR, TVNOVINY.sk, mg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti