Newyorský lekár sa uzdravil z eboly, dnes ho majú prepustiť

Lekára liečili v nemocnici Bellevue v Manhattane
Lekára liečili v nemocnici Bellevue v Manhattane Zdroj: TASR

Doktor Spencer mal pozitívne výsledky testov na vírus 23. októbra, po svojom návrate z africkej Guiney. S organizáciou Lekári bez hraníc tam liečil pacientov s ebolou.

Lekár z newyorskej jednotky intenzívnej starostlivosti Craig Spencer, ktorý bol prvým pacientom nakazeným ebolou v najväčšom americkom meste, sa uzdravil a dnes ho majú prepustiť z nemocnice. Informovala o tom tlačová agentúra AP s odvolaním sa na zdravotníckych predstaviteľov.

Spencera, ktorý bol v súčasnosti jediným pacientom s ebolou liečeným v Spojených štátoch, vyhlásili za zdravého a bez vírusu. V pondelok to vo vyhlásení uviedol newyorský úrad pre zdravotníctvo.

Starosta New Yorku Bill de Blasio vyhlásil, že Spencer v posledných týždňoch veľa trpel, ale "už je znova silný". A označil Spencera za „skutočného hrdinu". Zdravotnícki predstavitelia zdôraznili, že ebola sa neprenáša vzduchom a dá sa ňou nakaziť iba priamym kontaktom s telesnými tekutinami infikovaného človeka, u ktorého sa prejavujú príznaky choroby.

Napriek tomu správy o Spencerovom ochorení znervóznili mnohých Newyorčanov - najmä po zverejnení informácií, že niekoľko dní pred tým, ako sa uňho prejavila zvýšená teplota a mal pozitívne výsledky testov na ebolu, cestoval metrom, viezol sa taxíkom, večeral v reštaurácii na hamburgery a navštívil aj kolkáreň.

Guvernér štátu New York Andrew Cuomo a guvernér štátu New Jersey Chris Christie zareagovali vtedy na situáciu vyhlásením povinnej 21-dňovej karantény pre všetkých cestujúcich, ktorí boli v blízkom kontakte s pacientmi chorými na ebolu.

Spencer (33) mal pozitívne výsledky testov na vírus 23. októbra, len niekoľko dní po svojom návrate z africkej Guiney, kde s organizáciou Lekári bez hraníc liečil pacientov s ebolou. Infikovaného Spencera po návrate z Guiney liečili na špeciálne zriadenom izolačnom oddelení nemocnice Bellevue v newyorskej štvrti Manhattan.

Práve táto nemocnica bola vyčlenená ako liečebné centrum pre ebolu. Lekárov stav sa minulý týždeň zlepšil z vážneho na stabilizovaný. Jeho snúbenicu a dvoch priateľov najprv takisto dali do karantény, ale neskôr ich prepustili a monitorujú ich spolu so stovkami ďalších ľudí.

NEW YORK/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti