Odvážny krok alebo ďalší úskok Moskvy? Vojenský expert v ruskej televízii otvorene kritizoval kremeľskú propagandu

Odvážny krok alebo ďalší úskok Moskvy? Vojenský expert v ruskej televízii otvorene kritizoval kremeľskú propagandu
Olga Skabajevová, moderátorka ruskej televízie Kanal 1. Zdroj: Profimedia.sk

Diváci štátnej televízie Prvý kanál, ktorý je výkladnou skriňou kremeľskej propagandy, boli svedkami nezvyčajne otvorenej kritiky súčasnej situácie ruskej armády na Ukrajine.

Nečakane úprimný pohľad na dianie na Ukrajine ponúkol vojenský komentátor Michail Chodarionok, plukovník protivzdušnej obrany vo výslužbe. V pravidelnej relácii, v ktorej sú Rusi informovaní o ruskom postupe na Ukrajine, varoval bývalý vojak pred dávaním si klapiek na oči, píše portál The Huffington Post.

Chodarionok v rozhovore s moderátorkou Olgou Skabajevovou uviedol, že Rusi by mali v súvislosti s Ukrajinou „prestať brať informačné sedatíva a vnímať celok“. V momente, keď sa riešila údajná „nízka bojová morálka Ukrajincov, ktorí trpia nedostatkom zbraní a financií“, na prekvapenie ďalších rečníkov v štúdiu poznamenal, že takéto informácie sa nezakladajú na pravde.

„To všetko, mierne povedané, nie je pravda. Dôležitá je strategická situácia. Tá je taká, že ukrajinské ozbrojené sily sú schopné vyzbrojiť milión ľudí,“ oponoval bývalý vojak moderátorke, ktorá sa snažila situáciu na bojisku zľahčovať.

„V našich strategických plánoch to musíme zohľadniť. Situácia sa z nášho pohľadu zhoršuje,“ uviedol bývalý plukovník. Skabajevová následne spochybnila profesionalizmus takýchto brancov, no Chodarionok ju poučil, že to, že je niekto profesionálny vojak automaticky neznamená, že je ochotný bojovať za svoju krajinu.

Rusko si nechce priznať, že stojí proti celému svetu

„Profesionalita vojakov sa neurčuje náborom vojakov z povolania, ale úrovňou výcviku jednotiek, ich morálkou a pripravenosťou preliať krv za svoju krajinu. Armáda brancov môže byť vysoko profesionálna,“ oponoval Chodarionok moderátorke.

Bývalý plukovník sa vyjadril aj ku krokom Fínska a Švédska, ktoré si chcú podať prihlášky do NATO.

„Musíme zostať realistami. V prípade, že sa tak nestane, skôr či neskôr nás realita zasiahne tak tvrdo, že nebudeme vedieť, čomu čelíme. Nemôžeme sa preboha oháňať raketami proti Fínsku. Vyzerá to komicky. Najväčší problém našej vojenskej a politickej situácie je, že sme v absolútnej geopolitickej izolácii,“ uviedol Chodarionok.

Rusko si podľa neho nechce priznať, že stojí proti celému svetu. Aj podpora zo strany Číny alebo Indie nie je bezvýhradná. „Stojí proti nám koalícia 42 krajín a naše zdroje sú obmedzené. To jednoducho nie je normálne a musíme to vyriešiť,“ dodal.

Hrdinstvo? Bez povolenia by takto hovoriť nemohol, tvrdí Kasparov

Na sociálnych sieťach vyvolali Chodarionkove slová veľký ohlas. Niektorí západní pozorovatelia oceňujú odvahu, s akou vysoká armádny dôstojník opisuje reálny stav vecí v štátnej televízii, ktorej vysielanie je prísne v súlade s kremeľskou propagandou.

Nie všetci ale za jeho slovami vidia odvahu. Chodarionkovo vystúpenie komentoval aj ruských šachový šampión Garry Kasparov, podľa ktorého musel takýmto výrokom niekto udeliť povolenie.

V následnej debate pod twítom Kasparova sa rozvinula debata o tom, že ruský režim takýmto spôsobom postupne pripravuje obyvateľstvo na to, že na Ukrajine sa žiadneho mohutného úspechu „špeciálnej operácie“ nedočká.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti