Hromadné vyhosťovanie diplomatov: Moskva ich vyhnala až 85 z troch európskych krajín

Francúzske veľvyslanectvo v Moskve
Zdroj: Twitter/Nexta

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v stredu oznámilo, že vyhosťuje 34 francúzskych, 24 talianskych a 27 španielskych diplomatov v reakcii na podobný krok týchto troch krajín. 

Francúzsko vyhostenie svojich diplomatov "rázne odsúdilo". Práca diplomatov a zamestnancov na francúzskom veľvyslanectve v Rusku je podľa francúzskeho ministerstva zahraničných vecí plne v súlade s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch. Paríž však v apríli ruský personál vyhostil na základe podozrení zo špionáže, uvádza ministerstvo.

Taliansko vyhostilo v apríli 30 ruských diplomatov "z dôvodov týkajúcich sa národnej bezpečnosti". "Je to nepriateľský akt. Diplomatické vzťahy sa však rozhodne nesmú prerušiť. Nesmie to viesť k narušeniu diplomatických kanálov, pretože ak dosiahnete mier, dosiahnete ho práve prostredníctvom týchto diplomatických kanálov," dodal taliansky premiér Mario Draghi. 

Moskva pristúpila aj k recipročnému vyhosteniu 27 zamestnancov španielskych zastupiteľských úradov v Rusku. "Upozorňujeme, že tento nepriateľský krok sa odzrkadlil na rusko-španielskych vzťahoch. V rámci odvetných krokov vyhlasujeme za nežiaduce osoby 27 zamestnancov španielskeho veľvyslanectva v Moskve a španielskeho generálneho konzulátu v Petrohrade," uviedol ruský rezort diplomacie vo vyhlásení s tým, že vyhostené osoby musia Rusko opustiť najneskôr sedem dní po tom, čo bude španielskemu veľvyslancovi doručená nóta. Španielsko vyhostilo spomínaných ruských diplomatov začiatkom apríla.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti