V Poľsku zatkli pri pochode nacionalistov 280 ľudí, 47 je zranených

Zásahové jednotky poľskej polície striekajú vodnými delami proti radikálom počas osláv 96. výročia nezávislosti Poľska.
Zdroj: TASR

Niekoľko sto zamaskovaných výtržníkov sa oddelilo od pochodu a útočilo na policajtov kameňmi a svetlicami.

Pri násilnostiach, ktoré v utorok sprevádzali demonštráciu krajine pravicových a nacionalistických skupín počas Dňa nezávislosti Poľska, zatkli vo Varšave takmer 280 násilníkov. Policajný hovorca večer oznámil, že zranenia utrpelo 23 policajtov a 24 ďalších osôb, informovala agentúra DPA.

Niekoľko sto zamaskovaných výtržníkov sa oddelilo od pochodu a útočilo na policajtov kameňmi a svetlicami. Polícia nasadila vodné delo a gumové projektily. Organizátori pochodu, na ktorom sa celkovo zúčastnilo niekoľko desaťtisíc ľudí, sa pokúšali demonštrantov upokojiť. Napriek tomu došlo pred národným futbalovým štadiónom k viac než dvojhodinovým pouličným bojom. V súvislosti s pochodom nasadili v hlavnom meste 5000 policajtov.

Nacionalistické skupiny pochodujú cez Varšavu každý rok, aby si pripomenuli Deň nezávislosti Poľska. Posledné štyri roky sa však pochod pravidelne končí násilnosťami a výtržnosťami.
Poľsko si každoročne 11. novembra pripomína opätovné získanie nezávislosti v roku 1918. Hlavné oficiálne oslavy a pochod niekoľko tisíc ľudí za účasti prezidenta Bronislawa Komorowského a premiérky Ewy Kopaczovej prebehol pokojne.

VARŠAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti