Zahraničné

Prezidenti USA a Číny: Obama pochválil Čínu, kritizoval ľudské práva

Čínsky prezident Si Ťin-pching víta svojho amerického partnera Baracka Obamu na summite Rady pre ekonomickú spoluprácu Ázie a Ti
Zdroj: TASR

Napriek snahe vyzdvihnúť oblasti, kde sa Peking a Washington zhodnú, sa na tlačovej konferencii ukázali aj nezhody.

Čínsky prezident Si Ťin-pching dnes uviedol, že jeho rozhovory s americkým prezidentom Barackom Obamom boli "konštruktívne". Obe krajiny sa podľa neho dohodli na urýchlení prípravy bilaterálnej investičnej dohody a prehĺbení dôvery v oblasti ozbrojených síl.
Čínsky líder na spoločnej tlačovej konferencii v Pekingu oznámil tiež dohody o posilnení komunikácie pri boji proti terorizmu, ako aj policajnej spolupráci vrátane boja proti medzinárodnému zločinu.

"Mali by sme rozšíriť oblasti, kde môžeme a mali by sme spolupracovať," citovala Si Ťin-pchinga agentúra Reuters. Obama potvrdil dohodu o opatreniach určených na obmedzenie možnosti vojenských nehôd vo vzduchu a na mori a v súvislosti so spormi krajín regiónu uviedol, že problematické záležitosti týkajúce sa morí musia byť riešené prostredníctvom medzinárodného práva.

Šéf Bieleho domu podľa vlastných slov víta Čínu, ktorá je mierumilovná, prosperujúca a stabilná. Priznal, že medzi USA a Čínou sú významné rozpory, optimisticky však vníma ochotu čínskeho prezidenta na konštruktívny dialóg. Obama dodal, že obe krajiny majú enormný záujem na úspechu tej druhej.

Napriek snahe vyzdvihnúť oblasti, kde sa Peking a Washington zhodnú, sa na tlačovej konferencii ukázali aj nezhody. Obama povedal, že podpora ľudských práv Spojenými štátmi bude naďalej súčasťou vzťahov s Pekingom. V súvislosti s prodemokratickými protestmi v Hongkongu Obama zdôraznil, že USA podporujú slobodné a transparentné voľby, v žiadnom prípade sa však do tamojšej situácie nemiešajú. Si Ťin-pching prízvukoval, že problémy v Hongkongu sú vnútornou záležitosťou Číny.

PEKING/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.