Zahraničné

Ukrajina zverejnila oficiálne výsledky volieb

Ukraine_Elections381897194781.jpg
Zdroj: TASR

Údaje komisie ukazujú, že Blok Petra Porošenka získal najväčší počet kresiel, pričom politická strana Ľudový front vedená premiérom Arsenijom Jaceňukom sa umiestnila na druhom mieste.

Ukrajinská Ústredná volebná komisia dnes zverejnila oficiálny zoznam poslancov zvolených do parlamentu v predčasných voľbách z 26. októbra. Údaje komisie ukazujú, že Blok Petra Porošenka získal najväčší počet kresiel, pričom politická strana Ľudový front vedená premiérom Arsenijom Jaceňukom sa umiestnila na druhom mieste. Informácie priniesla tlačová agentúra Reuters.

Polovica jednokomorového 450-členného parlamentu je volená proporčným systémom na základe straníckych kandidátok. Strana musí dosiahnuť najmenej päť percent hlasov voličov, aby sa dostala do parlamentu.

Druhá polovica parlamentu sa volí v jednomandátových volebných obvodoch na základe väčšinového systému (vyhráva v nich kandidát získavajúci viac hlasov). Počet týchto kresiel by mal byť spolu 225 - rovnako ako kresiel zo straníckych kandidátok - ale klesol na 196 kvôli strate Krymského polostrova pripojeného na jar k Rusku a separatistom, ktorí zabránili konaniu volieb v niektorých častiach východnej Ukrajiny.

To znamená, že v parlamente bude mať kreslá iba 421 poslancov.

Nasleduje rozdelenie spomínaných 421 parlamentných kresiel medzi politické strany, ako to uvádzajú údaje poskytnuté ukrajinskou Ústrednou volebnou komisiou:

- Blok Petra Porošenka (v ktorom je okrem jeho strany, známej donedávna pod názvom Solidarita, aj strana UDAR kyjevského primátora Vitalija Klička) má 132 kresiel.
- Ľudový front (premiéra Arsenija Jaceňuka) získal 82 kresiel.
- Svojpomoc (Samopomič) ľvovského starostu Andrija Sadového bude mať 33 poslancov.
- Opozičný blok, proruská strana bývalého ministra palív Jurija Bojka, si zabezpečil 29 kresiel.
- Radikálna strana (populistického politika Oleha Ľaška) bude mať 22 poslancov.
- Vlasť, strana bývalej premiérky Julije Tymošenkovej, získala 19 mandátov.
- Nacionalistická strana Svoboda dosiahla šesť kresiel.
- Ostatné strany majú spolu štyri kreslá.
- Nezávislí získali 94 kresiel.

KYJEV/ TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti