Zahraničné

Vypočujte si ako "spieva" kométa, ktorú dnes sleduje celý svet

kometa spev.jpg

Pred pár hodinami sa kontrolóri misie ESA podelili o zvukový záznam "spievajúcej" kométy.

Už o pár hodín pristane na tajomnej kométe s názvom 67P/Čurjumov-Gerasimenko, ktorá je od nás vzdialená 500 miliónov kilometrov, kozmická sonda Rosetta. Ku kométe letela desať rokov a už sa k nej úspešne priblížila natoľko, aby na ňu vypustila robotický modul Philae.

Sonda, na ktorej pracovali aj Slováci, dnes pristane na kométe. Sledujte ju ONLINE


Zámerom sondy je poodhaliť tajomstvá vzniku slnečnej sústavy, nášho domova v Galaxii. Jej "výskumný arzenál" pozostáva z 21 vedeckých aparatúr. Jedenásť je inštalovaných na hlavnej sonde, ktorá kométu sleduje z blízkej orbity, ďalších desať je na pristávacom module Philae. 


Rosettu skonštruovala Európska kozmická agentúra ESA ešte na prelome tisícročí, na svoju dlhú púť sa vybrala v marci 2004 a ku kométe napokon doletela v auguste tohto roku.K zostrojeniu sondy Rosetta prispela aj Slovenská akadémia vied. Jej košický Ústav experimentálnej fyziky sa podieľal na konštrukcii jedného z kľúčových systémov sondy v rámci medzinárodnej spolupráce s partnerským Laboratóriom kozmických technológií STIL v Írsku.

Pred pár hodinami sa kontrolóri misie ESA podelili o zvukový záznam "spievajúcej" kométy. Nástroje na sonde, ktoré študujú celý rad javov ako interakciu kométy so slnečným vetrom, prúdenie plazmy vyžarovanej Slnkom, zmeny činnosti kométy, jej štruktúru a dynamiku a fyzikálne vlastnosti jadra kométy a jej povrchu, zachytili oscilácie v magnetickom poli v prostredí kométy.

Sú však hlboko pod prahom ľudského sluchu, preto ju museli upraviť tak, aby sme si ju vedeli vypočuť aj my.

Toto je zvuk priamo z vesmíru. Čo naň hovoríte vy?

NEMECKO/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.