Švédsky ostrov Gotland sa mení na pevnosť. Dôvodmi sú strategická poloha aj historická skúsenosť s Rusmi

Švédsky ostrov Gotland sa mení na pevnosť. Dôvodmi sú strategická poloha aj historická skúsenosť s Rusmi
Švédska stíhačka Jas 39 Gripen nad ostrovom Gotland. Zdroj: Profimedia.sk

Doteraz neutrálne Fínsko a Švédsko formálne požiadali o členstvo v obrannej organizácii NATO. Urobili tak vzhľadom na zhoršenú bezpečnostnú situáciu v súvislosti s inváziou Ruska na Ukrajinu.

Predsedníčka švédskej vlády Magdalena Anderssonová si zatiaľ nemyslí, že by Švédsko čelilo priamej vojenskej hrozbe, upozornila však, že v čase spracovania žiadosti o členstvo do NATO bude krajina v zraniteľnej pozícii. Preto minulý týždeň Švédsko, rovnako ako aj Fínsko podpísali so Spojeným kráľovstvom bezpečnostné pakty o pomoci v prípade útoku.

Pripravovaný vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie podnietený ruskou inváziou na Ukrajinu znervóznil najmä obyvateľov švédskeho ostrova Gotland v Baltskom mori, ktorý sa nachádza iba 300 kilometrov od ruskej námornej základne v Kaliningrade.

Podľa švédskej armády zatiaľ nie je dôvod obávať sa útoku, napriek tomu sa chystá v súvislosti s prihláškou do NATO posilniť vojenskú prítomnosť na ostrove. Obranu ostrova by malo podľa vyhlásenia švédskej armády v najbližších rokoch posilniť 4-tisíc vojakov a protilodné raketové systémy. Ani obyvatelia Gotlandu nechcú nič podceniť, a preto si začali robiť zásoby a prihlásili sa na strelecký tréning.

Strategická poloha a historická skúsenosť

„Putin jasne ukázal, aké sú jeho úmysly. Na dosiahnutie svojich politických cieľov je ochotný použiť vojenskú silu,“ uviedol veliteľ Gotlandského pluku plukovník Magnus Frykvall, podľa ktorého predstavuje Rusko najväčšiu hrozbu pre bezpečnosť krajiny.

Gotlandský pluk obnovili v roku 2018 ako súčasť remilitarizácie armády, ktorá bola reakciou na ruskú anexiu Krymu z roku 2014. Dôvodom na posilnenie obrany ostrova je aj historická skúsenosť. Rusi už raz v minulosti Gotland pre jeho strategickú polohu obsadili počas rusko-švédskej vojny (1808 – 1809).

„Celé je to o polohe ostrova. Gotland je od švédskeho pobrežia vzdialený ani nie 100 km, 120 km východne od neho sa nachádzajú pobaltské štáty, do Fínska je to 200 km a do ruskej enklávy Kaliningrad 300 km . Či ste zo Západu alebo Východu, určite nechcete aby sa Gotlandu zmocnil váš nepriateľ,“ vysvetlil švédsky historik Mikael Norrby.

Konvoj obrnencov švédskej armády na ostrove Gotland. Zdroj: Profimedia.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti