Spoveď tehotnej Marianny z Mariupola: Rusi použili moju snímku na šírenie klamstiev a vyhrážali sa smrťou môjmu dieťaťu

Spoveď tehotnej Marianny z Mariupola: Rusi použili moju snímku na šírenie klamstiev a vyhrážali sa smrťou môjmu dieťaťu
Tehotná zranená žena uteká zo bombami zničenej pôrodnice v Mariupole. Zdroj: TASR/AP

Od počiatku ruskej invázie na Ukrajinu bol Mariupol jedným z najostreľovanejších miest. Zničené obytné domy, školy, divadlo či nemocnice tak vzbudzovali v prvých dňoch najväčšie prekvapenie a snímky, ktoré zachytávali dané momenty, sa stali ikonické. Jednou z nich bola aj fotografia tehotnej Marianny, ako uteká z rozbombardovanej pôrodnice. Túto snímku ale poslúžila aj v dezinformačnú vojnu. Podľa ruských úradov totiž išlo o herečku. Kto v skutočnosti je Marianna z fotografie, prezradila žena v rozhovore pre portál BBC.

Najprv čelila ruskej vojne, potom tej dezinformačnej a nenávistnej. Dvadsaťdeväťročnú Mariannu obviňovali z rôznych klamstiev, až to prerástlo do vyhrážok. „Dostávala som správy, že ma nájdu, zabijú a moje dieťa rozrežú na kúsky,“ opísala vývoj situácie po prežití ruského útoku v rozhovore.

Ruská propaganda sa snažila svoje kruté činy zakryť tým, že v nemocnici sa nachádzali ozbrojení nacionalisti a všetok personál a pacienti už odišli. Fotografiu Marianny zase využili na to, aby ruskému národu predkladali ďalšie klamstvá, napríklad, že zranenú tehotnú ženu len hrala. V skutočnosti však Marianna nebola herečkou, ale živila sa ako influencerka.

„Moje dieťa sa vybralo na svet v ťažkej dobe, ale je lepšie, že prišlo na svet za týchto okolností, ako keby sa nenarodilo vôbec,“ uviedla na margo pôrodu. Krátko po tom, čo prežila bombardovanie nemocnice, porodila zdravé dievčatko, ktorej dali meno Veronika, uviedla BBC.

Spomienka na útok

Aj keď v rozhovore pôsobí pokojne, priznáva, že sa jej život obrátil hore nohami. Ako sme už uviedli vyššie, pred vojnou sa živila prácou na sociálnych sieťach, kde propagovala kozmetické výrobky, zatiaľ čo jej manžel Jurij pracoval v oceliarňach Azovstal. „Mali sme pokojný a jednoduchý život,“ spomínala.

Všetko sa zmenilo deviateho marca. Na nemocničnom oddelení sa rozprávala s ostatnými ženami, keď nemocnicou otriasol výbuch, reflexne si cez hlavu prekryla dekou. Potom nasledoval druhý výbuch. „Počuli sme, ako všetko navôkol lieta. Ten zvuk mi zvonil v ušiach ešte veľmi dlho,“ hovorí.

Tehotné ženy sa následne s ďalšími civilistami ukryli v pivnici. Marianna utrpela reznú ranu na čele a niekoľko črepov skla jej uviazlo v koži. „Lekár mi napokon oznámil, že rany nie je nutné zašiť. Rozhodla som sa preto vrátiť na oddelenie pre moje osobné veci. Všetko, čo som mala pre dieťa pripravené, totiž zostalo v pôrodnici,“ hovorí. Presvedčila tak jedného z mužov, aby ju odprevadil. Keď schádzala po schodoch z budovy nemocnice, novinár z agentúry Associated press ju odfotografoval. Snímky sa okamžite začali šíriť svetom.

Namiesto pokojných chvíľ po útoku ju tak čakal pôrod a už spomínané vyhrážky, ktoré zaplavili jej účet na sociálnej sieti. „Tie správy boli naozaj urážlivé, najmä preto, že som to v skutočnosti naozaj prežila,“ dodala Marianna.

Letecké a delostrelecké útoky na Mariupol pokračujú dodnes, najmä na oceliarne Azovstal, kde zostali uviaznutí civilisti aj vojaci. Kyjev sa aj naďalej snaží o ich evakuáciu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti