Ukrajinci ho veľmi chcú, no USA majú výhrady. Zbraňový systém MLRS môže zamiešať karty vo vojne proti Rusku

Ukrajinci ho veľmi chcú, no USA majú výhrady. Zbraňový systém MLRS môže zamiešať karty vo vojne proti Rusku
Raketový systém M270 Zdroj: Shutterstock

Biely dom podľa zdrojov zasvätených do riešenia dodávok zbraní na Ukrajinu nechce Kyjevu poslať samohybné salvové raketomety s dlhým doletom. Washington sa totiž obáva, že by tento systém Ukrajinci mohli použiť na ostreľovanie ruského územia, čo by viedlo k ďalšej eskalácii konfliktu.

Zdroj z prostredia americkej vlády však tvrdí, že USA s Ukrajinou o poskytnutí systému „aktívne diskutujú“, ale nemôžu Ukrajine poslať rýchlo všetko, čo žiada. Píše o tom portál Politico.

Systém MLRS (Multiple Launch Rocket System) je už niekoľko mesiacov na poprednom mieste zoznamu ukrajinských požiadaviek. Raketové systémy s dlhým doletom sú podľa Kyjeva kľúčové na prekonanie Ruska v ťažkých delostreleckých súbojoch.

„V Kyjeve rozhodne narastá frustrácia z týchto nových výhrad k vojenskej pomoci,“ uviedol zdroj pre Politico.

„Musíme sa rozhodnúť, ktoré zbraňové systémy poskytnú najväčší efekt za peniaze, ktoré sme na pomoc Ukrajine vyhradili,“ dodal člen Bidenovej administratívy, ktorý si prial zostať v anonymite.

Americká vláda sa pred niekoľkými týždňami rozhodla, že je efektívnejšie dodať Ukrajine 90 húfnic M777, pretože ich za rovnakú cenu môžu poslať viac a s nimi aj väčšie množstvo munície, ako by to bolo v prípade systémov MLRS.

Raketový systém M270 s viacnásobným odpálením prvýkrát vyrobili pre americkú armádu v roku 1983. Bol navrhnutý špeciálne pre rýchle odpálenie 12 rakiet a následný rýchly odchod z palebnej pozície, ešte predtým, než sovietske delostrelectvo zameria cieľ.

Systém má dostrel, v závislosti od použitej munície, od 32 do 64 kilometrov, pričom najmodernejšie rakety sú schopné doletieť až do vzdialenosti 160 kilometrov.

Britské húfnice už nasadili v bojových akciách

Koncom mája a na začiatku apríla 2022 dostala Ukrajina celkovo sto ťahaných húfnic M777 britskej konštrukcie. Väčšinu z nich (90) poslali Spojené štáty, šesť húfnic daroval Austrália a štyri Kanada. Keďže ide o špičkový zbraňový systém, s ktorým sa nedajú porovnať ani tie najmodernejšie ruské húfnice, pre ukrajinskú armádu to predstavuje veľkú výhodu. Najviac sa o britských húfniciach na Ukrajine hovorilo v súvislosti s rozprášením konvoja ruských obrnencov pri prechode cez rieku Severskyj Donec. 

Najväčšou výhodou húfnice M777 v porovnaní s inými zbraňami tohto druhu je jej nízka hmotnosť. Konštruktéri to dosiahli vďaka použitiu titánu, z ktorého je vyrobená veľká časť podvozku dela. Britská húfnica je tak ideálna na prevoz vrtuľníkom, ktorý ju v podvese dopraví do palebnej pozície.

Rusi o prednostiach týchto zbraňových systémov veľmi dobre vedia a ich vyhľadávanie a následné ničenie patrí medzi priority. Britské húfnice sú bezbranné napríklad voči útokom zo vzduchu či delostrelectvu protistrany.

M777 používa niekoľko druhov munície vrátane presne navádzaných projektilov M982 Excalibur s dostrelom 38 km, ktoré v sebe majú GPS a dokážu zasiahnuť cieľ s kruhovou odchýlkou menšou než 6 metrov. Nevýhodou tejto munície je jej vysoká cena. Jeden kus stojí až 40-tisíc amerických dolárov.

Ukrajinci si preto musia veľmi dobre rozmyslieť, na aký cieľ ju použijú. Húfnicu M777 vyvinula a od roku 2005 vyrába britská firma BAE Systems. Zaujímavé je, že samotní Briti túto húfnicu nepoužívajú.

Raketami proti námornej blokáde

Ruské námorníctvo v Čiernom a Azovskom mori už niekoľko týždňov blokuje civilnú lodnú dopravu. Na dodávky obilia z Ukrajiny pritom čakajú mnohé štáty v Afrike či na Blízkom východe. Odborníci sa preto obávajú, že by mohla vypuknúť potravinová kríza, ktorá by sa mohla skončiť hladomorom v mnohých krajinách sveta.

Aj to je jedným z dôvodov, prečo Spojené štáty zvažujú, že Kyjevu pošlú najmodernejšie protilodné zbrane, s ktorými by Ukrajinci mohli útočiť na ruskú Čiernomorskú flotilu, ktorá blokuje tamojšie prístavy.

Podľa britského ministerstva obrany ale Čierne more naďalej blokuje 20 ruských vojnových plavidiel vrátane ponoriek.
Američania poukazujú na množstvo komplikácií, ktoré by dodanie moderných protilodných rakiet sprevádzalo.

Nórska strela Naval Strike Missile aj americká strela Harpoon sú totiž veľmi náročné na ovládanie a vyžadujú zdĺhavý vojenský výcvik. Komplikovaná je aj ich údržba. Niektorí americkí kongresmani sa navyše obávajú, že by sa rakety v budúcnosti mohli dostať do rúk ruských okupantov.

Situácia na juhu Ukrajiny je totiž veľmi nestabilná a prebiehajú tam ťažké boje.

Alternatívou k nórskym a americkým raketám je izraelsko-singapurská protilodná strela Blue Spear, ktorá je považovaná za najúčinnejšiu zbraň svojho druhu na svete. Jeden takýto raketový systém už Ukrajine dodali Estónci. Vzhľadom na pozitívny postoj Izraela nie je vylúčené, že budú nasledovať aj ďalšie dodávky.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti