Opičie kiahne sa šíria, experti spozorneli. Obávajú sa prichádzajúceho leta

Opičie kiahne stavajú do pozoru expertov, WHO zvoláva mimoriadne zasadnutie. Ochorenie zaznamenali v ďalších európskych krajinách. Odborníci tvrdia, že na paniku nie je dôvod, no obávajú sa leta.

Zoznam štátov, v ktorých už majú potvrdené prípady opičích kiahní, je opäť o niečo dlhší. V Belgicku majú podozrenie, že pacienti sa infikovali na nedávnom fetišistickom festivale v Antverpách, v Španielsku zas v saune. Stále platí, že veľkú väčšinu európskych prípadov tvoria mladí muži, ktorí mali sexuálny styk s mužom. Výnimkou je napríklad britský zdravotník, ktorý opičie kiahne dostal od pacienta.

"Musím priznať, že pri covide sme dokázali rýchlo identifikovať, ako sa šíri. Pri opičích kiahňach je to komplikovanejšie, hoci zatiaľ vidíme najmä šírenie sexuálnym stykom," hovorí Francois Balloux, riaditeľ Inštitútu genetiky ICU v Londýne.

Odborníci majú nateraz málo informácií, no zhodujú sa v tom, že riziko plošného šírenia nehrozí. Na to, aby ste sa opičími kiahňami nakazili, by ste museli byť s infikovaným v naozaj úzkom kontakte. Práve preto rastú obavy z letných festivalov, kde sú davy mladých ľudí.

Súvisiaci obsah

​"Určite sa objavia ďalšie ohniská, ale nebudeme mať tisíce alebo desaťtisíce prípadov opičích kiahní. Bežná populácia nemusí mať obavy. Toto rozhodne nebude ďalší covid," uviedol člen Americkej asociácie pre tropickú medicínu Daniel Bausch.

Pacienti, ktorí sú aktuálne s opičími kiahňami hospitalizovaní v európskych nemocniciach, majú len mierne príznaky a sú v pomerne dobrom stave. Niektorí trpia horúčkami a bolesťami hlavy, iní majú zväčšené uzliny a najmä nepríjemné vyrážky na tele. WHO situáciu sleduje, odborníci ale trvajú na tom, že na paniku nie je dôvod.

"Ešte stále je väčšie riziko, že dostanete covid ako opičie kiahne," dodáva Kate Tulenko, riaditeľka Corvus Health.

Starších ľudí pred opičími kiahňami chráni vakcína proti pravým kiahňam. Už roky sa ňou ale neočkuje, keďže ochorenie sa podarilo eliminovať. Španieli a Portugalci teraz zvažujú, že zaočkujú aspoň ohrozené komunity a vakcíny chcú nakúpiť.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti