Navštívili sme africkú krajinu, ktorá vyprodukovala množstvo svetoznámych umelcov

Majú úspešných umelcov a všade sa hrá futbal. Navyše, kam sa pozriete, tam to hýri farbami a typickými africkými rytmami. Aj takýto obraz ponúka Senegal.

Tí, ktorí krajinu navštívili, hovoria: "Vážme si to, čo máme". Hoci žijú mnohé rodiny na hranici chudoby, usmievajú sa a vystačia si s málom.

Senegal je krajina plná farieb. Keď zájdete na miestne trhy alebo do dediny, zistíte, že každá žena, hoc aj chudobná, je zladená a hrdo sa nesie.

„Senegalky sú krásne ženy a musia sa pekne obliekať, aby zaujali mužov. Aj keď nemajú čo jesť, často je to tak, že keď majú nejaké peniaze, chcú ich minúť na seba, pretože im to prinesie investíciu do budúcna,“ vysvetľuje sprievodkyňa Kristýna Němcová.

Niekedy majú doma len dva modely a tie si striedajú. Vždy nosia dlhšie sukne. Je to preto, že je pre nich práve dolná časť intímnou partiou.

Vôbec nemajú problém sa o šaty podeliť. Je to aj preto, že Senegal označujú za Terangu, čo znamená pohostinnosť.

Úspešní umelci

Zo Senegalu pochádza aj niekoľko známych umelcov. A hoci sa vám to na prvé počutie nemusí zdať, Senegal môžete cítiť aj v notoricky známom songu s názvom 7 Seconds. Okrem francúzštiny počuť ich typický kmeňový jazyk, takzvanú wolofčinu. Zaznieva z úst speváka pochádzajúceho z tejto krajiny - Youssou N'Doura, ktorý sa objavil po boku Neneh Cherry.

Pieseň 7 Seconds, teda Sedem sekúnd, naspievali v roku 1994 a niekoľko týždňov sa držala na prvých priečkach hitparád po celom svete.

V Senegale sa narodil aj známy raper Akon. Vláda mu povolila postaviť vlastné mesto. Darovala mu vyše 800 hektárov pôdy. Umelec sľúbil, že to bude „naozajstná Wakanda“ – teda vyspelá fiktívna krajina zo sveta komiksových superhrdinov.

No a „hrá im to“ aj v inom umení. Z piesku dokážu vytvoriť pozoruhodné diela, kombinujú až 25 druhov. Za obrazy zaplatíte okolo desať eur, suma závisí od rozmerov.

Zastavme sa aj pri športe. Viete, ktorý je pre Senegal národný? Ak ste tipovali futbal, mýlite sa. Je to wrestling, pričom zápas netrvá viac ako tri minúty.

Viac sa o Senegale dozviete z reportáže vyššie.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti