Zahraničné

Británia chce džihádistom od nového roka zakázať návrat do krajiny

Islamský štát.
Zdroj: TASR

Opatrením sa bude parlament zaoberať ešte tento mesiac. Nový zákon má vstúpiť do platnosti koncom januára 2015.

Britská vláda on nového roka zakáže návrat do vlasti tým svojim občanom, ktorí odišli bojovať po boku islamistických teroristických organizácií v zahraničí. Podľa agentúry DPA to dnes povedal britský premiér David Cameron v austrálskom hlavnom meste Canberra.

Nové opatrenie je súčasťou návrhu zákona, ktorým sa britský parlament bude zaoberať ešte tento mesiac. Cameron sa v Austrálii zúčastňuje na summite G20, na ktorom sa bude rokovať aj o boji proti teroristickým organizáciám, ako je napríklad džihádistické hnutie Islamský štát (IS).

Nový zákon by mal v Británii vstúpiť do platnosti koncom januára 2015 a platiť bude dva roky. Okrem iného predvída opatrenia, na základe ktorých bude bojovníkom odobratý pas a ich mená pridajú na zoznam neželaných pasažierov v leteckej doprave, píše DPA. Islamistickí bojovníci sa zo Sýrie a Iraku do Británie po dvoch rokoch budú môcť vrátiť len vtedy, keď budú spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní a podstúpia kurzy zamerané na upustenie od radikalizmu.

Príslušníci pohraničnej stráže a letisková polícia budú mať právomoc odobrať pasy cestujúcim, u ktorých existuje podozrenie, že chcú v zahraničí podporovať teroristov. Opatrenia sa budú vzťahovať aj na mladistvých. Podobné plány ohlásil Cameron už v septembri. Experti varujú, že odobratie pasov môže byť v rozpore s medzinárodným právom, píše DPA.

LONDÝN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.