Pri výbuchu v Karvinej zomreli traja baníci, Slováci tam neboli

ilustračná snímka
Baňa v Karvinej Zdroj: okd.cz

Nešťastie sa stalo pár minút pred poludním. Podľa informácie TV Nova zomreli dvaja Česi a Poliak, ostatní už vyfárali.

Mohutný otras postihol dnes krátko pred poludním baňu v Karvinej v Moravskosliezskom kraji. Podľa hovorcu ťažobnej spoločnosti OKD zomreli pri výbuchu traja zamestnanci. Ďalších deväť je zranených, sú však už na povrchu a v starostlivosti lekárov.

K otrasu došlo pri rozširovaní chodby nazývanej prerážka, v hĺbke 900 metrov pod hladinou mora v bývalej bani Doubrava - pracovisko je pomerne ďaleko od šachty. Otras bol veľmi silný a bolo ho počuť v okolitých obciach Doubrava, Orlová či Karviná.

Zdroj: Geofyzikální ústav

Podľa hovorcu pracovalo v oblasti 12 ľudí. Zranení už vyfárali a nikto ďalší nie je nezvestný. Hovorca dodal, že podľa jeho informácií by žiadne zranenie nemalo byť vážne.

 Dvanásť baníkov pracovalo od rána. Hovorca vysvetlil, že banské otrasy vždy boli a budú. Súvisia s tým, že keď sa vyhĺbi určité územie, v tom masíve sa kumuluje tlak, ktorý sa v určitom čase uvoľní. Baníci sa tomu snažia zabrániť preventívnymi odstrelmi, ale "príroda je niekedy silnejšia než my", dodal hovorca.

Riaditeľ Závodu Baňa Karviná, Kamil Kempný, vyjadril sústrasť rodine a blízkym zosnulých kolegov.

Vyšetrovaním sa bude zaoberať komisia odborníkov a zástupcov odborových organizácií, v spolupráci s políciou.

Podľa informácií tn.cz bol otras taký silný, že ho zaznamenali stanice na celom svete. Podľa údajov portálu emsc-csem.org mal otras silu až 3,5 magnitúda.

Zdroj: emsc-csem.org

Hovorca spoločnosti OKD povedal, že k otrasu došlo pri rozširovaní chodby nazývanej prerážka. Tá je vlastne prepojením dvoch chodieb kolmou chodbou z uhlia a vybavuje sa výstužou. Prerážka máva dĺžku približne 100 až 200 metrov, uviedli Novinky.cz.

Situácia a záchrana sú v podobných prípadoch veľmi zložité. "Pri takom geomechanickom jave dochádza k náhlemu uvoľneniu uhoľnej hmoty a k poškodeniu banskej výstuže. Keď sa k tomu pripočíta teplota v podzemí a znížená viditeľnosť, je to veľmi náročný zásah," vysvetlil pre český denník Právo hovorca Štátnej banskej správy Bohuslav Machek.

Baňa Karviná vznikla v roku 2008 zlúčením Bane ČSA a Bane Lazy. Najväčšiu hĺbku má jama Doubrava III v lokalite ČSA - 1176 metrov, uviedol Český rozhlas.

KARVINÁ/TASR, tn.cz - aktualizované

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti