Rakúsko hlási prvý prípad opičích kiahní. Vyrážky sa objavili na tele 35-ročného Viedenčana

Rakúsko zaznamenalo prvý prípad opičích kiahní v krajine. Ide o 35-ročného muža, ktorého v nedeľu previezli do nemocnice vo viedenskom obvode Favoriten. TASR informácie prevzala od agentúry APA a televízie ORF.

Belgicko sa stalo prvou krajinou na svete, ktorá pre nakazených týmto infekčným ochorením nariadila povinnú 21-dňovú karanténu. Briti odporúčajú izoláciu aj pre kontakty, upokojujú však, že riziko nákazy pre širšiu verejnosť je „extrémne malé“, informujú Novinky.cz.

"(Pacient) je zatiaľ v poriadku. Jeho stav je stabilizovaný. Má vyrážky a mierne príznaky chrípky," uviedla hovorkyňa Viedenského zdravotného združenia (WiGev) Nina Brennerová-Küngová.

Ošetrujúci lekár Christoph Wenisch v pondelkovom rozhovore pre rozhlasovú stanicu Ö3 spresnil, že "pacient má dobrú náladu a chcel by ísť domov. Povedali sme mu však, že teraz to nie je vhodné, pretože musí byť ešte nejaký čas izolovaný". Wenisch dodal, že osoby, s ktorými bol v úzkom kontakte, boli preventívne zaočkované proti kiahňam.

Súvisiaci obsah

Prvý prípad v Európe zaznamenali 7. mája v Spojenom kráľovstve, odvtedy sa nákaza rozšírila ešte do Belgicka, Holandska, Švédska, Nemecka, Rakúska, Švajčiarska, Taliansku, Španielska, Portugalska a Francúzska.

Okrem toho sa nákaza vyskytla aj v Spojených štátoch, Kanade, Izraeli a Austrálii.

Britský zdravotný úrad (UKHSA) zatiaľ zaznamenal 20 prípadov opičích kiahní. Šéfka inštitúcie odporučila ľuďom sa mať na pozore, ale uistila, že riziko pre verejnosť je "extrémne malé", Susan Hopkinsová.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti