Tri mesiace vojny na Ukrajine: Generál Macko hodnotí počínanie Ruska

Od vypuknutia ruskej invázie na Ukrajinu dnes uplynuli presne tri mesiace. Celý svet a predovšetkým Európa s napätím sledujú situáciu u nášho východného suseda. Mnohí sa obávali, že vojsko prezidenta Vladimira Putina podnikne bleskový útok, ktorý bude úspešný. To sa však počas štvrťroka nepodarilo, naopak, pre Rusko má táto vojna ďaleko horšie následky.

Generál vo výslužbe Pavel Macko pri bilancovaní vojny hovorí o prekvapení na viacerých úrovniach. „Tým najväčším je, že aj napriek obrovskej prevahe Rusko neobsadilo celú Ukrajinu, ba dokonca ani len nesplnilo žiadny väčší cieľ. Ani to, čo sa im od 24. februára podarilo získať, stále nemajú ani zďaleka isté,“ povedal na úvod.

Agresor podľa neho úplne zlyhal na strategickej úrovni. „Ak Rusi chceli rýchlo obsadiť Ukrajinu a zároveň si príliš nepokaziť postavenie vo svete, tak sa im to nepodarilo, ako tomu bolo v prípade Krymu v roku 2014. Ukrajinci totiž kládli mohutný odpor a bojovali účinnejšie,“ vysvetlil.

Putin v decembri minulého roka dával ultimáta. „Netajil sa tým, že chce rozšíriť sféru vplyvu podrobením krajín ako Česko či Slovensko, čím chcel vrátiť obrannú situáciu spred roka 1997 a postaviť do ofsajdu Fínsko a Švédsko. Dosiahol však presný opak. Severoatlantická aliancia a EÚ sa zomkli. Únia prijala tvrdé sankcie, NATO posilnilo prítomnosť na východnom krídle a spomenuté severské krajiny požiadali o vstup do neho,“ skonštatoval Macko.

Podľa neho Putin utrpel aj na poli diplomacie. „Málokto ho otvorene podporuje, maximálne má niekoľko skrytých podporovateľov, ktorí vyčkávajú, ako je Čína. Rusko a jeho agresiu si však otvorene podporiť nedovolia.“

Vpád okupantov má podľa neho aj ekonomický rozmer. „Rusko sa týmto postupne odstriháva od najbohatšieho možného klienta, a síce Západu. Namiesto toho ide do neistoty v podobe ďalšieho zaostávania svojej ekonomiky,“ doplnil Macko.

Nemožno podľa neho zabúdať ani na taktickú úroveň. „V tomto prípade sa Rusi nechali výrazne zahanbiť. Aj keď sa postupne zlepšujú a učia, to, čo predviedli, šokovalo všetkých. Preukázali totiž veľmi malú schopnosť koordinácie a riadenia operácií a nízku morálku svojich bojujúcich vojsk. Taktiež dopustili masové porušovanie ľudských práv, ak to oni sami nerobili.“

Dlhodobá fáza

Odborníci sa zhodujú v tom, že rusko-ukrajinský konflikt sa aktuálne dostáva do tretej fázy, ktorá býva neraz označovaná ako dlhodobá. „Rusko nehodlá ustúpiť od svojich zámerov. Preskupilo svoju zostavu a skoncentrovalo sa na menší úsek. Pomaly sa snaží ovládnuť administratívnu oblasť Doneckej a Luhanskej republiky v pôvodných hraniciach,“ doplnil Pavel Macko.

Ukrajina podľa neho momentálne nemá dostatok síl zvrátiť stav. „Jej možnosti sú obmedzené. Rusi sú najzraniteľnejší, pokiaľ útočia. Akonáhle prejdú do vyčerpávajúceho spôsobu vedenia boja, tak sú schopní po obsadení Donbasu zaujať strategickú obranu, zakopať a opevniť sa tam,“ ozrejmil Macko. Doplnil, že v tom prípade by sa Rusi naďalej pokúšali napádať ukrajinské územie a skúšať postupovať ďalej do vnútrozemia na miestach, kde sa im bude dariť.

Ďalší vývoj

Nateraz ustálená situácia sa podľa Macka môže kedykoľvek zmeniť. „Stačí, že jednej alebo druhej strane sa podarí vygenerovať zvrat, zrýchliť operácie, a tým pádom prinútiť protivníka k rokovaniu.“ V tomto prípade sa prikláňa skôr na stranu Ukrajiny. „Rusi sú totiž, ak nevyjdú zo súčasného právneho rámca, na limite svojej živej sily, ktorú môžu použiť.“

Jedným z variantov je tiež snaha o ukončenie vojny. „Stále je v hre možné vytvorenie podmienok pre vzájomne akceptovateľné vyjednávanie. Je kontraproduktívne viesť vojnu desať rokov a po takomto dlhom čase zistiť, že sa vlastne nič nezmenilo a k ničomu to neviedlo,“ spresnil Macko.

Ako na záver dodal, vylúčený nie je asi scenár, ktorého sme za posledné tri mesiace boli svedkami. „Rusko zmobilizuje a pokúsi sa zvrátiť priebeh bojov, najmä bombardovaním až po západné hranice, čím dlhodobo zablokuje možnosť stabilizácie situácie na Ukrajine,“ uzavrel.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti