Česko hlási prvý potvrdený prípad opičích kiahní. Zisťovali sme, aká je situácia na Slovensku

Česko hlási prvý potvrdený prípad opičích kiahní. Zisťovali sme, aká je situácia na Slovensku
Zdroj: shutterstock.com

Česko hlási prvý potvrdený prípad opičích kiahní. Informoval o tom spravodajský portál Seznam Zprávy. „Môžem potvrdiť, že v Českej republike je preukázaný prvý prípad opičích kiahní,“ potvrdil infektológ Pavel Dlouhý z Českej lekárskej spoločnosti Jana Evangelistu Purkyňu (ČLS JEP). Nákazu potvrdil aj český Štátny zdravotný ústav (SZÚ). Pacient je hospitalizovaný v Ústrednej vojenskej nemocnici v Prahe.  

Zisťovali sme, aká je situácia na Slovensku. U nás sme zatiaľ nezaznamenali žiaden potvrdený ani podozrivý prípad opičích kiahní. Prípady ochorenia neevidujeme ani v minulosti.

„Slovensko nie je endemickou (pozn. red. trvalo vyskytujúcou) oblasťou výskytu opičích kiahní, avšak máme široké možnosti cestovania, a preto nemôžeme vylúčiť, že budeme mať potvrdený prípad opičích kiahní aj u nás,“ uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.

Reálne riziko vzniku ochorenia však podľa nej existuje. Rozsiahle epidémie ale nepredpokladáme, očakávame skôr sporadické ohniská, dodáva Račková.

Súvisiaci obsah

​Prvý prípad opičích kiahní zaznamenali už aj susednom Rakúsku. Ide o 35-ročného muža, ktorého v nedeľu previezli do nemocnice vo viedenskom obvode Favoriten. „(Pacient) je zatiaľ v poriadku. Jeho stav je stabilizovaný. Má vyrážky a mierne príznaky chrípky,“ uviedla hovorkyňa Viedenského zdravotného združenia (WiGev) Nina Brennerová-Küngová. Potvrdený prípad oznámilo aj Slovinsko.

Osoby nakazené kiahňami by sa mali izolovať

Osoby, ktoré sa nakazia opičími kiahňami, by mali podstúpiť najmenej 21-dňovú izoláciu. Povedal to nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach Podmienkou ukončenia izolácie je, aby infikované osoby nemali žiadne symptómy. Izolácia v rozsahu 21 dní sa "naliehavo odporúča" aj pre kontaktné osoby nakazených. „V raných fázach epidémie je potrebné reagovať tvrdo a skoro,“ povedal Lauterbach.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza, že dosiaľ má informácie o 250 prípadoch opičích kiahní v 16 štátoch sveta. Tento počet potvrdených prípadov a podozrení na nákazu sa však týka len krajín, kde sa toto vírusové ochorenie predtým pravidelne nevyskytovalo, poznamenala v utorok v Ženeve Rosamund Lewisová z núdzového programu WHO pre kiahne.

Ako povedala, aktuálne prípady opičích kiahní síce vzbudzujú obavy, avšak riziko pre širšiu verejnosť je nateraz nízke. „Toto šírenie je možné zastaviť,“ ubezpečila. Ešte v pondelok uviedla, že opičie kiahne sú známe už najmenej 40 rokov a niekoľko prípadov sa prostredníctvom cestujúcich z endemických regiónov objavilo za posledných päť rokov aj v Európe. Je to však prvýkrát, čo WHO eviduje prípady v mnohých krajinách súčasne a u ľudí, ktorí necestovali do oblastí s endemickým výskytom tejto choroby v Afrike.

Denník Die Welt píše, že hoci sa zistené prípady opičích kiahní momentálne týkajú hlavne mužov, ktorí mali pohlavný styk s mužmi, prenos ochorenia je v zásade možný aj pri úzom kontakte cez kontaminované materiály. Prenos choroby vzduchom však na rozdiel od nového koronavírusu nehrá takmer žiadnu rolu.

Vírus opičích kiahní podľa údajov zdravotníckych orgánov spôsobuje väčšinou len mierne príznaky, ako napríklad horúčku, bolesti hlavy a svalov a vyrážky na koži. V ojedinelých prípadoch však môže dôjsť aj k ťažkému priebehu choroby či dokonca k smrti. V dôsledku prekonania ochorenia môžu ľuďom na tele zostať jazvy a zriedkavým následkom môže byť aj oslepnutie.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti