Satelit zachytil ruské lode, ako zrejme kradnú ukrajinské obilie. Rusi navyše blokujú jeho vývoz

Satelit zachytil ruské lode, ako zrejme kradnú ukrajinské obilie. Rusi navyše blokujú jeho vývoz
Zdroj: Maxar/Twitter

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba apeluje na ostatné krajiny, aby od Ruska nekupovali obilie, ktoré je pravdepodobne ukrajinské. Podľa neho sa Rusi snažia ukradnuté obilie predať čím skôr. „Nestaňte sa spolupáchateľmi ruských zločinov,“ dodal Kuleba. 

Satelitné snímky spoločnosti Maxar Technologies zachytili v prístavnom meste Sevastopoľ dve lode plávajúce pod ruskou vlajkou. Vo veľkom na nich nakladali obilie, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou patrí Ukrajine, píše CNN. Ukrajina už skôr obvinila Rusko z krádeže niekoľkých tisícok ton obilia.

Snímky pochádzajú z 19. a 21. mája a zachytávajú lode Matros Pozynich a Matros Koshka, ktoré kotvia pri obilných silách. Obe lode už prístav opustili. Prvá z nich má údajne namierené do Bejrútu a druhá sa ešte nachádza v Čiernom mori. CNN pripomína, že je náročné zistiť presný pôvod obilia, ale anektovaný Krym produkuje na rozdiel od hospodársky bohatých ukrajinských regiónov málo obilia. 

Ukrajinský predstavitelia tvrdia, že ruské sily v okupovaných oblastiach vyprázdnili niekoľko síl a dopravili obilie na juh.

Rusi blokujú 22 miliónov ton obilia

Fungovanie väčšiny dôležitých prístavov na juhu Ukrajiny zablokovali ruské invázne jednotky a krajina tak nemá možnosť vo veľkom vyviesť obilniny, ktoré sú významným obchodným artiklom.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že v prístavoch je zablokovaných 22 miliónov ton obilia. Na dovoze obilnín z Ukrajiny sú závislé najmä štáty ako Jemen, Libanon či Egypt. 

Ak Ukrajina nebude môcť vyvážať obilie, spôsobí to migračnú krízu

Ak pre vojnu na Ukrajine nebudú mať krajiny severnej Afriky dostatok potravín, spôsobí to masovú migráciu do Európy. V utorok to uviedol poľský prezident Andrzej Duda v prejave na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose.

„Ak v severnej Afrike vypukne hladomor, Španielsko a celá južná Európa budú čeliť obrovskému prílevu migrantov," uviedol Duda. „Teraz by sme sa mali sústrediť na to, aby Ukrajina mohla vyvážať svoje obilie," dodal.

S podobným varovaním nedávno prišiel aj Medzinárodný menový fond (MMF), podľa ktorého môže nedostatok pšenice v najchudobnejších regiónoch sveta spôsobiť migráciu miliónov ľudí.

Podľa niektorých diplomatov chce šéf Kremľa Putin týmto spôsobom zámerne vyvolať masové pohyby utečencov s cieľom destabilizovať Európu, ktorá voči Rusku po útoku na Ukrajinu zaviedla sankcie a začala dodávať zbrane Kyjevu.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti