Prezident Putin proti sebe poštval Kremeľ za vojnu na Ukrajine. Diskutuje sa o jeho odchode

Prezident Putin proti sebe poštval Kremeľ za vojnu na Ukrajine. Diskutuje sa o jeho odchode
Zdroj: TASR/AP

Prívrženci vojny by chceli tvrdší prístup a boje až do víťazného konca. Tí, ktorí sú naklonení mieru, sú nespokojní s prísnymi sankciami Západu, ktoré na Rusko uvalilo pre inváziu na Ukrajine. 

Zdroje blízke Kremľu tvrdia, že v radoch ruskej politickej elity rastie dezilúzia z konania a rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina, uvádza Sky News, ktorá citovala z rozsiahleho materiálu ruského nezávislého webu Meduza.io. 

Meduza.io s odvolaním sa na svoje zdroje v Kremli píše, že za tri mesiace, čo trvá vojna Ruska proti Ukrajine, Putin proti sebe poštval nielen „jastrabov" - prívržencov tohto konfliktu, ale aj „holubice" - tých, čo chcú mier. 

Zatiaľ čo zdroj hnevu medzi odporcami vojenskej akcie je jasný, tí, ktorí podporovali inváziu na Ukrajinu, sú údajne nespokojní s nedostatočným pokrokom a chcú tvrdší prístup. Pod pojmom „tvrdší" sa pritom myslí mobilizácia záložníkov a vojna „až do víťazného konca" - v ideálnom prípade až do dobytia Kyjeva. 

Poprední predstavitelia ruského biznisu i mnohí členovia vlády sú údajne nespokojní s tým, že Putin inicioval vojnu bez toho, aby premýšľal o rozsahu sankcií, ktoré boli v dôsledku konfliktu na Ukrajine uvalené Západom. 

Súvisiaci obsah

​Táto „strana mieru“ je nespokojná s Putinovým konaním, pretože na jeho strane nevidí nijaké reálne kroky na dosiahnutie mieru s Ukrajinou a na druhej strane vidí mnohé problémy v ekonomike. „Problémy v Rusku sú už viditeľné a v polovici leta sa to bude ďalej sypať z rôznych strán: doprava, medicína, dokonca aj poľnohospodárstvo. Nikomu by nenapadlo, že to bude v takom rozsahu," vysvetlil zdroj blízky vláde pre Meduzu. 

Dodal, že pred vojnou nikto v Kremli nepočítal s možnosťou úplného odmietnutia dovozu ruského plynu a ropy zo strany európskych krajín. O takomto embargu sa stále diskutuje, ale podľa zdrojov Meduzy prezident a bojovne ladená časť jeho okolia stále neveria, že sa tieto hrozby zo strany Západu uskutočnia. 

„Putin jednoducho nechce rozmýšľať o ekonomických problémoch, ktoré sú pre väčšinu predstaviteľov zrejmé, a najmä ich nechce spájať s vojnou," zdôraznili pre Meduzu dva zdroje blízke prezidentskej kancelárii. 

Zdroje blízke Putinovej vláde tvrdia, že aj v tejto súvislosti sa vo vláde čoraz viac diskutuje o „budúcnosti po Putinovi". Meduza.io naznačuje, že za možného nástupcu býva označovaný moskovský primátor Sergej Sobianin, Putinov oddaný spojenec a bývalý prezident Dmitrij Medvedev a prvý zástupca vedúceho prezidentskej administratívy Sergej Kirijenko. 

Súvisiaci obsah

​„Nie je to tak, že by teraz chceli zvrhnúť Putina a plánovali to. Existuje však zhoda alebo zbožné želanie, že v dohľadnej dobe nebude riadiť štát," vysvetľuje jeden zo zdrojov. „Prezident narobil zmätky, ale potom sa dá všetko napraviť – nejako sa dohodnúť (so Západom a Ukrajinou)," povedal pre web Meduza.io jeden z účastníkov rozhovoru. 

Všetci, ktorí sú pri moci, si uvedomujú: „Putin môže odísť z prezidentského kresla len vtedy, ak sa jeho zdravotný stav vážne zhorší". Výsledkom je, že nespokojnosť vysokopostavených úradníkov sa neprejavuje v ničom - okrem vzájomných rozhovorov," konštatuje Meduza podľa webu Sky News. 

Podľa slov zdroja blízkeho federálnej vláde „ľudia síce hundrú, ale pokračujú v práci, prispôsobujúc krajinu k vojnovým podmienkam".

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rusko

Dôležité udalosti