Strelec (†18) zo školy v Texase zabíjal najmä deti vo veku 7 až 10 rokov

Strelec (†18) zo školy v Texase zabíjal najmä deti vo veku 7 až 10 rokov
Zdroj: Foxy's Crime Scenes/Twitter

Salvador Ramos chladnokrvne zavraždil až 19 detí. Na svoje 18. narodeniny si nakúpil zbrane a strelivo, ktorými sa pýšil medzi kamarátmi a na sociálnych sieťach. Dalo sa tragédii zabrániť?

Masaker na základnej škole Robb Elementary School v Uvalde (štát Texas) neprežilo v utorok (24. mája) najmenej 19 detí a traja dospelí vrátane iba 18-ročného strelca. Ďalšie osoby sú vo vážnom stave v nemocnici.

Strelec, ktorého motív je zatiaľ neznámy, vstúpil do školy ozbrojený s nepriestrelnou vestou. Bez varovania spustil paľbu. Medzi jeho obeťami sú deti vo veku od 7 do 10 rokov, ktoré navštevovali druhý až štvrtý ročník.  

Súvisiaci obsah

​Salvador Ramos sa narodil v Severnej Dakote a v Uvalde študoval na strednej škole. Podľa jeho okolia to bol tichý čudák, ktorý bol na škole obeťou šikanovania. Spolužiaci si ho doberali najmä pre jeho oblečenie a finančnú situáciu jeho rodiny. Nakoniec chodil do školy menej a menej, uviedla CNN.

Viacerí si myslia, že masakre na škole sa dalo zabrániť. Mladík sa totiž svojimi zbraňami pýšil aj na internete. Jeho kamarát prezradil, že mu posielal fotografie tašky plnej nábojov so siedmimi zásobníkmi. Na sociálnej sieti v minulosti dokonca napísal: „Deti by sa mali mať na pozore!“ 

Učiteľka chránila deti vlastným telom 

Základnú školu v Uvalde navštevovalo okolo 600 detí, najmä z hispánskej komunity. Medzi obeťami streľby sú aj dve učiteľky. Irma Garciaová (†44) podľa Daily Mail učila na škole 23 rokov a bola matkou štyroch detí. „Moja teta to neprežila, obetovala sa, aby ochránila deti v triede,“ napísal na Facebooku synovec John. „Zomrela ako hrdinka. Malo ju rado množstvo ľudí, bude tu chýbať. Myslite na ňu vo svojich modlitbách,“ dodal.  

Deti boli v škole posledný týždeň pred letnými prázdninami. Tie si už neužije 10-ročná Amerie, ktorá končila štvrtú triedu. „Moja malá milovaná, teraz lieta hore s anjelmi. Prosím, neberte žiadnu sekundu za samozrejmosť. Objímte svojich blízkych a povedzte im, že ich milujete,“ napísal jej otec na sociálnej sieti. 

Medzi obeťami bol aj štvrták Xavier (†10). Jeho mama s ním bola iba pár hodín pred streľbou na odovzdávaní ocenení. Vtedy ešte netušila, že vidí svojho syna naposledy.  

Fotografiu Uziyaha (†8) zverejnil jeho zarmútený starý otec manny Renfro. „Najmilší chlapec, akého som kedy poznal. To nehovorím iba preto, že to bol môj vnuk,“ uviedol. 

Alfred Garza prišiel o 9-ročnú dcéru, ktorá v deň streľby dostala školské ocenenie. 

Ďalšie obete streľby:

Obete boli v čase útoku v jednej triede  

Všetky obete streľby na škole v meste Uvalde boli v čase krvavého incidentu v jednej triede. Pre viaceré americké médiá to uviedol poručík texaského ministerstva verejnej bezpečnosti Christopher Olivarez. Spresnil, že v predmetnej miestnosti sa útočiaci mladík pred streľbou zabarikádoval.

„Vieme, že strelec pred streľbou v škole zastrelil svoju babičku. Potom unikal z miesta činu vo vozidle. Bol v tesnej blízkosti školy, kde sme zalarmovali miestne orgány činné v trestnom konaní. Na policajné oddelenie v Uvalde sme dostali oznámenie o tom, že do školy vchádza havarované vozidlo a osoba so zbraňou," uviedol Olivarez pre televíziu NBC.

„Strelcovi sa podarilo vstúpiť do triedy a zabarikádovať sa tam. Potom začal strieľať do mnohých detí a učiteľov, ktorí boli v miestnosti. Začal strieľať na každého, kto mu stál v ceste," vysvetlil Olivarez.

Polícia má stále veľa nezodpovedaných otázok a v tejto chvíli nevie určiť, či bola škola primárnym terčom útoku. 

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti