Majú Maďari strach z vojny? Orbán svojím nečakaným krokom mnohých vystrašil

Majú Maďari strach z vojny? Orbán svojím nečakaným krokom mnohých vystrašil
Zdroj: Profimedia

Od utorňajšej (24. mája) polnoci platí v Maďarsku stav vojnovej hrozby. Krátko po tom, čo premiér Viktor Orbán oficiálne predstavil svoju piatu vládu, zverejnil na svojom profile na Facebooku správu, pri ktorej spozornel celý národ. Nejde pri tom o strach z vojny. Podľa odborníka je to len dobrá zámienka na udržanie si kompetencií, ktoré idú ruka v ruke s núdzovým stavom.

Súčasný núdzový stav bol v Maďarsku vyhlásený na jar 2020 a súvisí s vypuknutím pandémie ochorenia COVID-19. Vyprší koncom tohto mesiaca (predĺžený epidemický núdzový stav trvá do 1. júna 2022). Vďaka nemu môže vláda rušiť existujúce zákony a vydávať núdzové opatrenia, ktoré musí síce schváliť parlament, ale vzhľadom na rozloženie síl v maďarskom zákonodarnom zbore je to len formalita. 

Je verejne známe, že Viktor Orbán využil pandemický núdzový stav aj na iné účely, ktoré nesúviseli so zvládaním zdravotníckej krízy v krajine. Išlo napríklad o opatrenia, na základe ktorých finančne utrpeli obce vedené opozíciou alebo vďaka ktorým získali určité výhody podnikatelia blízki vláde. 

„Vojna je ďalšou dobrou zámienkou, ako pokračovať v núdzovom stave, ktorý vyhovuje Orbánovmu štýlu vládnutia viac, ako štandardné demokratické procesy,“ uviedol pre TVNOVINY.sk politológ Zsolt Gál z Univerzity Komenského. 

Premiér Orbán vo svojom prejave zdôraznil, že kabinet nebude mať ľahkú úlohu, pretože sa ešte ani neskončila koronavírusová pandémia, v susednej krajine zúri vojna a Maďarsko sa nemôže spoliehať na pomoc z Európskej únie. Ide však len o zámienky. 

„Núdzový stav umožňuje ešte rýchlejšie a pohodlnejšie prijímanie právnych noriem (aj voči zrýchlenému legislatívnemu konaniu v parlamente) a nezabudnime aj na marketingový efekt – Orbán sa môže prezentovať ako „akčný“ politik, ktorý okamžite reaguje na problémy a prináša riešenia,“ dodáva Gál.  

Núdzový stav poskytuje skoro neobmedzené možnosti vlády, ktorá je pri moci už 12 rokov. „To, čo sa dialo za posledné roky, bude pokračovať. Možno trošku s inou intenzitou v rôznych oblastiach, čiastočne inými tvárami a technicky inými prostriedkami podľa aktuálnej potreby,“ zdôraznil politológ. 

Orbán vysvetľuje vyhlásenie stavu vojnovej hrozby ako prípravu na bezpečnostné hrozby.

„Táto vojna znamená priebežnú hrozbu pre Maďarsko, ohrozuje fyzickú bezpečnosť, ale je aj hrozbou bezpečnosti dodávky energií pre hospodárstvo i rodiny, ako aj pre ich materiálnu bezpečnosť. Vidíme, že bruselské sankcie vedú k obrovskému ekonomickému rozvratu a k drastickému zvyšovaniu cien," povedal. 

Dodal, že tento stav umožňuje kabinetu okamžite reagovať a všetkými možnými prostriedkami „chrániť Maďarsko a maďarské rodiny". Už v stredu (25. mája) by mala vláda informovať obyvateľov o svojich prvých rozhodnutiach. 

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti