Zahraničné

V Afrike vznikajú stále nové ohniská eboly

Libéria.
Libéria, ebola. Zdroj: TASR/AP

Tvrdia, to predstavitelia Červeného kríža. Po nedávnom optimizme, že dostáva pod kontrolu najmä v Libérii,vírus eboly sa objavuje na nových miestach.

Predstavitelia Červeného kríža, ktorí pomáhajú viesť boj s ebolou v západnej Afrike, dnes povedali, že jej vírus sa stále šíri a že majú problém získavať zdravotníkov pre boj s ebolou.

Antoine Petitbon z francúzskeho Červeného kríža vyhlásil, že je preňho ľahšie naverbovať ľudí, aby išli do Iraku, napriek tamojším bezpečnostným rizikám.

Francúzsky Červený kríž čelí podľa jeho slov problému, ktorý doteraz nikdy nemal: 60 percent ľudí, ktorí sa upíšu, že budú pracovať v zóne eboly neskôr z tohto záväzku vycúva pre nátlak rodiny a priateľov, informovala tlačová agentúra AP.

Je absolútne predčasné začať byť optimistom

Vedúca urgentných operácií Medzinárodnej federácie spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca Birte Haldová povedala, že po nedávnom náraste optimizmu, že sa vírus dostáva pod kontrolu, najmä v Libérii, dnes v Bruseli uviedla, že vírus eboly "sa objavuje v nových dedinách, na nových miestach".

Haldová informovala, že do Mali dorazí tím medzinárodných expertov, aby tam pomáhal zdravotníckym orgánom s tamojšou epidémiou eboly.

"Nanešťastie to nevyzerá, že sme dospeli k obratu," uviedla Haldová, ktorá vedie boj Červeného kríža s ebole v Afrike.

Predstavitelia Červeného kríža hovorili na spoločnej tlačovej konferencii v Bruseli. Médiá vyzvali, aby tlmočili ľuďom posolstvo, že ebola nie je vysoko nákazlivá. Čím lepšie tomu bude verejnosť rozumieť, "tím viac ľudí sa dobrovoľne prihlási na prácu v týchto krajinách," dodal riaditeľ Medzinárodnej federácie spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca pre Afriku Alasan Senghore.

Ebola má ďalšiu obeť spomedzi lekárov

Sierraleonský lekár trvale žijúci v USA, ktorý sa nakazil ebolou pri práci v rodnej západoafrickej krajine, dnes v nemocnici v Nebraske zomrel.

Podľa vyjadrenia vedúceho lekára osobitného oddelenia na liečenie eboly, doktor Martin Salia dorazil po prevoze z Afriky v mimoriadne zlom stave a napriek všetkým snahám ho lekári neboli schopní zachrániť. Zomrel dnes krátko po 4. hodine rannej miestneho času, citovala dr. Phila Smitha tlačová agentúra AP.

V západnej Afrike, predovšetkým v Libérii, Guinei a Sierre Leone zabila ebola už vyše 5000 ľudí

Salia dorazil do nemocnice v meste Omaha v Nebraske, kde úspešne vyliečili z eboly dvoch ďalších pacientov, v sobotu. Mal výrazné symptómy eboly, zlyhávali mu obličky a dýchanie. Bol umiestnený na dialýzu a pľúcny ventilátor a dostal lieky na podporu jeho orgánových systémov, citovala nemocnicu AP.

"Využili sme všetku možnú dostupnú liečbu, aby sme poskytli dr. Saliovi možnosť prežiť. Už sme zistili, že skoré začatie liečby je u týchto pacientov zásadné. V prípade dr. Saliu choroba mimoriadne pokročila, kým sa sem dostal na liečenie," dodal vedúci lekár dr. Phil Smith.

V západnej Afrike, predovšetkým v Libérii, Guinei a Sierre Leone zabila ebola už vyše 5000 ľudí, V Sierre Leone sa ebolou nakazili okrem dr. Saliu ešte piati ďalší lekári, všetci zomreli.
Štyridsaťštyriročný Salia pracoval ako všeobecný lekár v metodistickej nemocnice v sierraleonskej metropole Freetown. Nie je známe, či sa staral o pacientov s ebolou, keďže jeho nemocnica nemala oddelenie na liečenie eboly. Salia však podľa zdrojov z ministerstva zdravotníctva pracoval ešte v najmenej troch ďalších zariadeniach.

Prvé symptómy eboly sa uňho objavili 6. novembra, ale prvé dva testy na ebolu uňho boli negatívne, pozitívny bol až test 10. novembra. Jeho manželka Isatu Saliová počas víkendu povedala, že keď v piatok telefonovala s manželom, hovoril veľmi slabým a neistým hlasom. Povedal jej však, že ju ľúbi. Spoločne sa pomodlili a žena mu povedala, že to s pomocou detí zvláda. Ich deti majú 12 a 20 rokov.

BRUSEL/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.