Mapa opičích kiahní vo svete. Pozrite sa, kde sú najväčšie ohniská

Mapa opičích kiahní vo svete. Pozrite sa, kde sú najväčšie ohniská
Zdroj: shutterstock.com

Ochorenie opičích kiahní prepuklo začiatkom mája a stihlo sa už rozšíriť do viacerých krajín sveta. Prvé prípady hlásia už aj naši blízky susedia Rakúsko a Česko.

Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) zverejnilo aktuálnu epidemiologickú situáciu s opičími kiahňami v EÚ a vo svete k 25. máju 2022. Celkovo je do tohto dňa potvrdených a nahlásených 220 prípadov opičích kiahní vo svete a 119 v Európe. Na mape si môžete pozrieť najväčšie ohniská.  

Medzi nakazenými je najviac mladých mužov, ochorenie si zatiaľ nevyžiadalo žiadnu obeť. Najviac prípadov hlási v rámci krajín EÚ Španielsko (51), Portugalsko (37) a Holandsko (6). Prvenstvo v počte prípadov na svete má zatiaľ Veľká Británia (71), Kanada (15) a USA (9).

Zdroj: ECDC/Tvnoviny.sk

​​Pre porovnanie, 14. mája nahlásila Britská agentúra pre zdravotnú bezpečnosť (UKHSA) dva prípady opičích kiahní, ktoré nesúviseli s privezenými dvomi prípadmi z Nigérie z dňa 7. 5. 2022. Dodnes už zistili v Británii 71 prípadov. 

Vírus opičích kiahní podľa údajov zdravotníckych orgánov spôsobuje väčšinou len mierne príznaky, ako napríklad horúčku, bolesti hlavy a svalov a vyrážky na koži. V ojedinelých prípadoch však môže dôjsť aj k ťažkému priebehu choroby či dokonca k smrti. V dôsledku prekonania ochorenia môžu ľuďom na tele zostať jazvy a zriedkavým následkom môže byť aj oslepnutie.

Usmernenie hlavného hygienika na Slovensku

Na Slovensku doteraz nebol potvrdený žiaden prípad opičích kiahní. Vedúca sekcie epidemiológie a pripravenosti na pandémie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Adriana Mečochová uviedla, že hlavný hygienik vydal k ochoreniu usmernenie. Popisuje charakteristiku ochorenia, definíciu a manažment potvrdených prípadov a ich kontaktov, prevenciu a liečbu, laboratórnu diagnostiku a podobne.

„Slovensko nie je endemickou oblasťou výskytu opičích kiahní, avšak máme široké možnosti cestovania, a preto nemôžeme vylúčiť, že budeme mať potvrdený prípad opičích kiahní aj u nás. Reálne riziko vzniku ochorenia existuje. Rozsiahle epidémie nepredpokladáme, ale očakávame sporadické ohniská," priblížila Mečochová. 

Zdroj: ECDC

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti