Zahraničné

Rusi prezradili, kedy chcú vypustiť prvú raketu z nového kozmodrómu

Štart ruskej rakety do vesmíru
Zdroj: Profimedia.sk

Ide o prvý ruský kozmodróm určený pre civilné lety. Nachádza sa v oblasti mesta Uglegorsk v Amurskej oblasti na Ďalekom východe.

Prvý štart z ruského kozmodrómu Vostočnyj, ktorý je momentálne vo výstavbe, sa uskutoční v decembri 2015, keď raketa vynesie do vesmíru dve družice. Oznámil to dnes ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin.

„Do konca roka 2015 sa chystáme postaviť štartovaciu rampu, technický komplex a blízke mestečko. Prvé vypustenie do vesmíru z Vostočného je naplánované na december 2015. Do vesmíru vypustíme dve družice. Do mája 2015 budú obe družice dovezené na kozmodróm. Po ukončení výstavby štartovacej rampy sa pustíme do projektu ťažkej nosnej rakety Angara," citovala Rogozina agentúra TASS.

Rusi budujú kozmodróm Vostočnyj v oblasti mesta Uglegorsk v Amurskej oblasti na Ďalekom východe. Vostočnyj bude prvým ruským kozmodrómom určeným pre civilné projekty, ktorý umožní Rusku nezávislý prístup do vesmíru. Do plnej prevádzky ho plánujú uviesť v roku 2020. V súčasnosti si Rusko prenajíma kozmodróm Bajkonur v Kazachstane.

MOSKVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti