Ruské jednotky sa zakopávajú na juhu Ukrajiny, budujú tri obranné línie

Ruské jednotky kráčajú v zničenej časti hutníckeho závodu v Mariupole.
Ruské jednotky kráčajú v zničenej časti hutníckeho závodu v Mariupole. Zdroj: AP Photo, File

Zoskupenie ruských vojsk v Chersonskej oblasti a v okupovaných okresoch Záporožskej oblasti na juhu Ukrajiny buduje už tretiu obrannú líniu, čo svedčí o zámere Ruska pevnejšie sa usadiť na týchto územiach. Upozornil na to hovorca ukrajinskej vojenskej rozviedky Vadim Skibickij.

„V Chersonskej oblasti, na okupovanom území Záporožskej oblasti, vidíme posilňovanie jednotiek premiestených z (anektovaného) Krymu. Vidíme tiež, ako silné zoskupenie teraz Rusko rozmiestňuje na okupovanom území,“ povedal Skibickij podľa listu Ukrajinska pravda.

„Okupačné vojská od začiatku mája posilňujú obranu. Budujú zodpovedajúce ženijné stavby, stavajú nie jednu, ani dve, ale tri obranné línie,“ dodal. Tieto kroky podľa neho dokazujú zámer Ruska udržať si tieto územia.

Rusmi dosadený gubernátor Chersonskej oblasti Volodymyr Saldo vo štvrtok oznámil, že v oblasti platí predpis, ktorý ukladá všetkým obchodníkom mať všetky cenníky a cenovky v dvoch menách - hrivnách a rubľoch.

„Je to povinná podmienka, aby mohli pokračovať v podnikaní,“ uviedol Saldo. Oblastná správa zaviedla systém dvoch mien 23. mája, kurz stanovila na dva ruble za jednu hrivnu. Všetky bezhotovostné platby a prevody v oblasti sa uskutočňujú len v rubľoch.

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu podpísal dekrét, ktorý obyvateľom ukrajinskej Chersonskej a Záporožskej oblasti uľahčí podanie žiadosti o ruské občianstvo.

Moskvou dosadené vedenie Záporožskej oblasti, ktorú sčasti ovládajú ruskí vojaci, už začalo s prípravami na vydávanie ruských pasov. Ukrajina krok Moskvy považuje za „závažné narušenie územnej celistvosti“ a obáva sa, že Ukrajinci budú donútení prijať ruské občianstvo.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti