Kadyrov sa vyhráža napadnutím Poľsku. Pochybujem, že ho vie nájsť na mape, je to kriklúň, tvrdí odborník

Kadyrov sa vyhráža napadnutím Poľsku. Pochybujem, že ho vie nájsť na mape, je to kriklúň, tvrdí odborník
Čečenský prezident Ramzan Kadyrov. Zdroj: TASR/AP

Obávaný čečenský vodca a blízky spojenec Vladimira Putina Ramzan Kadyrov straší svet. Pohrozil útokom na Poľsko. Je to len zastrašovanie alebo je vôbec reálne, že Rusko alebo jeho spojenec naplnia hrozby a zaútočia na niektoré krajiny, ktoré sú súčasťou zoskupenia NATO?

„Ukrajina je už uzavretá otázka. Mám záujem o Poľsko. Po Ukrajine, ak príde rozkaz, do šiestich sekúnd ukážeme, čoho sme schopní,“ vyhlásil vo videu Kadyrov. Poliakom zároveň odkázal, aby si radšej "vzali späť svoje zbrane".

Podľa odborníka však netreba brať jeho slová vážne, pričom si nedával servítku pred ústa.  

„Ramzan Kadyrov je pologramotný hlupák a krikľúň. Osobne pochybujem, že Poľsko dokáže vôbec nájsť na mape. Avšak rôzne polooficiálne vyhrážky voči Poľsku či NATO všeobecne už dlhšiu dobu zaznievajú z Kremľa a štátom ovládaných médií,“ uviedol vedúci Bezpečnostných a strategických štúdií Josef Kraus z Fakulty sociálnych štúdií Masarykovej univerzity v Brne.

Súvisiaci obsah

Zároveň dodal, že nie je reálne rozšírenie ruských vojenských operácií na územie ďalších štátov, tým menej na územie štátov NATO. A preto nám v súčasnosti žiadna reálne hrozba nehrozí. 

„Rusi nepodávajú presvedčivý vojenský výkon ani proti Ukrajine, konvenčná vojenská sila Severoatlantickej aliancie je úplne mimo ich akejkoľvek možnosti,“ dodáva Kraus.

Kadyrov, ktorý vládne ruskej Čečenskej republike tvrdou rukou, je bývalý povstalec a v súčasnosti spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina. Na začiatku ruskej ofenzívy sa na sociálnych sieťach objavili zábery z námestia v čečenskom hlavnom meste Groznyj zaplneného vojakmi, ktorí tvrdili, že sú na ceste na Ukrajinu a pripravení pripojiť sa k ruským jednotkám.

Kadyrovove bezpečnostné sily v Čečensku obviňujú aktivisti i mimovládne organizácie zo zneužívania právomocí a porušovania ľudských práv.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti