EÚ pripravuje hromadný nákup vakcín a liekov proti opičím kiahňam

EÚ pripravuje hromadný nákup vakcín a liekov proti opičím kiahňam
Zdroj: Profimedia

Európska únia rozhodla o spoločnom nákupe vakcín a antivirotík na boj proti opičím kiahňam - vírusu endemického v Afrike a so zriedkavým výskytom v iných častiach sveta. V rozhovore pre švédsky denník Dagens Nyheter to uviedol Richard Bergström, generálny riaditeľ Európskej federácie farmaceutického priemyslu a združení (EFPIA).

EÚ kúpi vakcínu Imvanex od spoločnosti Bavarian Nordic a liečivo Tecovirimat od spoločnosti Siga Technologies zo Spojených štátov. Bergström uviedol, že EÚ zatiaľ nepodpísala zmluvu so žiadnou z týchto firiem. Ubezpečil, že to pôjde rýchlo.

„Zmluvu by sme mali mať hotovú približne do týždňa a možno v júni nejaké obmedzené dodávky," citoval denník vyjadrenie Bergströma.

Súvisiaci obsah

​Imvanex je vakcína proti pravým kiahňam, s ktorými sú opičie kiahne úzko spojené. V USA je schválená na prevenciu kiahní aj opičích kiahní. V Európskej únii je schválená na pravé kiahne, hoci lekári ju môžu neoficiálne predpisovať aj na opičie kiahne.

Úrady verejného zdravotníctva od začiatku mája zaznamenali v celkovo 19 krajinách sveta viac ako 200 potvrdených prípadov zvyčajne miernej vírusovej infekcie opičích kiahní alebo podozrení na toto ochorenie. Na Európu pripadá väčšina - 191 - prípadov, z toho 118 v krajinách EÚ.

Variant opičích kiahní, ktorý sa vyskytol v súčasnom ohnisku nákazy, má približne jednopercentnú smrtnosť. Zatiaľ neboli hlásené žiadne úmrtia.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti