Zahraničné

Zeman prezradil, ktoré osobné predsavzatie nesplnil

Miloš Zeman reagoval na vulgarizmy v rozhlase
Miloš Zeman reagoval na vulgarizmy v rozhlase Zdroj: TASR

Český prezident vystúpil s vianočným posolstvom zo zámku v Lánoch.

Český prezident Miloš Zeman vystúpil dnes popoludní namiesto tradičného novoročného príhovoru k občanom s vianočným posolstvom zo zámku v Lánoch, ktoré pojal ako osobné skladanie účtov občanom. Hovoril spamäti a iba asi 11 minút. Povedal, že všetkých päť svojich sľubov z predvolebnej prezidentskej kampane splnil. 

Zdroj: TASR

Jeho vystúpenie prenášali v priamom prenose verejnoprávne médiá - Česká televízia na prvom programe i Radiožurnál Českého rozhlasu.

Zeman, sediac pred vyzdobeným vianočným stromčekom, na úvod spomenul, že sa mu zatiaľ nepodarilo splniť opakované osobné predsavzatie prestať fajčiť, citovali ho Novinky.cz.

Potom začal hodnotiť svoje predvolebné sľuby voličom. Spomenul záväzok nevyhlasovať amnestiu a neudeľovať milosti s výnimkou nevyliečiteľne chorých, zlepšenie vzťahov medzi Českou republikou a Európskou úniou a stabilizáciu Ústavného súdu ČR, keďže senát schválil desať z jeho 12 návrhov na ústavných sudcov. 

Za štvrtý splnený sľub označil záväzok odovzdávať tretinu svojho platu na osobitný fond určený na splácanie štátneho dlhu, čo plní. A napokon označil za splnený aj svoj sľub zjednocovať, a nie rozdeľovať českú spoločnosť, ktorý predniesol vo svojom inauguračnom prejave. 

Považuje za úspech, že napätú politickú situáciu spojenú s koncom vlády premiéra Petra Nečasa vyriešilo vymenovanie vlády odborníkov na čele s Jiřím Rusnokom, ktorému za prácu celého kabinetu poďakoval.

V závere svojho vystúpenia hovoril český prezident o hodnote zdravia a života naplneného skutkami a zaželal ľuďom veľa životnej pohody. 

Zeman prenesením príhovoru z Nového roka na druhý sviatok vianočný chcel podľa vlastných slov nadviazať na tradíciu prvej republiky a príhovory prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka.

PRAHA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.