Zahraničné

Jasný odkaz bohatého štátu

Luxemburg
Zdroj: Shutterstock.com

Bývalý luxemburský premiér a súčasný šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker čelí za dane odvolávaniu.

Premiér jedného z najbohatších štátov Európy - Luxemburska - reagoval na špekulovanie o výške daní v členských štátoch EÚ jednoznačne.

"Určite nebudem navrhovať vyššie sadzby dane v Luxembursku len preto, aby som potešil iné krajiny," vyhlásil premiér Xavier Bettel pre belgický finančný denník L'Echo. 

Bettel sa vyjadril aj k takzvaným "tax rulings", čiže k informovaniu firiem, aké môžu očakávať dane. "Toto funguje v 22 ďalších krajinách. Aj iné štáty majú mechanizmy, ktoré sú v súlade s národnými záujmami zamerané na prilákanie firiem," povedal.

Zároveň vyzval belgické daňové orgány, aby ukončili "poľovačku na čarodejnice" voči obyvateľom z pohraničných oblastí, ktorí pracujú v Luxemburskom veľkovojvodstve, lebo tamojšie podniky sa možno jedného dňa rozhodnú prestať zamestnávať Belgičanov.

Bývalý luxemburský premiér a súčasný šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker bude za daňový systém malej krajiny dokonca čeliť odvolávaniu. Očakáva sa však, že pokus euroskeptických frakcií v Európskom parlamente úspešný nebude.

BRUSEL/ TASR, TVNOVINY.sk, mg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.