Zahraničné

Komunálne voľby v Poľsku sprevádzali problémy

Hlasovacia urna v poľských komunálnych voľbách.
Zdroj: wyborcza.pl

Okrem technických problémov hlásia aj veľké množstvo neplatných hlasov.

Okrem technických problémov s počítačovým systémom zápasia nedeľňajšie regionálne a komunálne voľby v Poľsku s ďalším závažným problémom. Je ním vysoký počet neplatných hlasov vo voľbách do parlamentov jednotlivých vojvodstiev, ktorý v niektorých okrskoch dosahuje až takmer 40 percent, uviedla dnes rakúska agentúra APA s odvolaním sa poľské médiá.

Predpokladá sa, že príčinou vysokého počtu neplatných hlasov je nový formát hlasovacích lístkov. Pred štyrmi rokmi boli všetky kandidátne listiny vytlačené na jednom veľkom hárku papiera. Volebná komisia však formát na základe žiadostí nevidiacich zmenila.

Kandidátne listiny strán boli tentoraz vytlačené jednotlivo a volič dostal do ruky pomerne hrubú brožúru. Hoci voliči dostali inštrukcie, že na každom lístku môžu urobiť len jeden krížik, mnohí to nerešpektovali, čo ich hlasy automaticky zneplatnilo.

Podľa mnohých pozorovateľov to tiež viedlo k víťazstvu Poľskej ľudovej strany (PSL) vo väčšine parlamentov vojvodstiev. Menší koaličný partner mohol totiž profitovať z toho, že jeho kandidátka bola v brožúre na prvom mieste.

Podľa oficiálnych výsledkov PSL zvíťazila v desiatich zo 16 vojvodstiev. Vo Svätokrížskom vojvodstve získala až 49,9 percenta hlasov. Aj politici tejto strany pripustili, že výsledok PSL mohol ovplyvniť nový formát hlasovacích lístkov. Ani štyri dni po voľbách nie sú stále známe oficiálne výsledky komunálnych volieb v Poľsku. Meškanie zavinili bližšie nešpecifikované technické problémy počítačového systému. Zlyhanie systému spôsobilo, že hlasy z niektorých lokalít sa musia rátať manuálne. Tajomník ústrednej volebnej komisie Kazimierz Czaplicki podal preto v stredu večer demisiu.

Zväz demokratickej ľavice (SLD) požaduje opakovanie volieb v celom Poľsku. Odborníci na ústavné právo sa však zhodli, že to nie je možné. Šéf najväčšej opozičnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski sa vyslovil za skrátenie mandátu novozvolených komunálnych politikov a predčasné voľby.

VARŠAVA/TASR - aktualizované

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti