Zahraničné

Pozrite sa, kde v Európe bolo cez Vianoce takmer 18 stupňov

sq3N.vianocne_pocasie_v_nemecku.jpg

Cez sviatky zúrili búrky, došlo k záplavám a padali teplotné rekordy.

Vianočné počasie v Európe poznamenala hlboká tlaková níž Dirk nad Severným morom, ktorá priniesla divokú zmes búrok s výpadkami prúdu a nehody s obeťami, ale i stredomorský vzduch.

Búrky zúrili najmä nad Veľkou Britániou a Francúzskom, pričom zahynulo sedem ľudí. Zlým počasím trpeli aj ľudia v Španielsku, Poľsku alebo Česku.

V státisícoch domácností po celej Európe vypadol prúd - sviatky boli bez svetla, tepla a elektrických sporákov. Zároveň sa tlaková níž Dirk postarala o príval mierneho stredomorského vzduchu, čo na mnohých miestach Nemecka vytvorilo na Štedrý večer teplotné rekordy.

Nemecko

Podľa nemeckých meteorológov bolo najteplejšie v Baden-Badene a v Emmendingene pri Freiburgu. Na oboch miestach namerali 17,5 stupňa Celzia.

Zdroj: SITA

Británia

V Británii bolo na sviatky na istý čas bez prúdu až do 300-tisíc domácností. Pre záplavy muselo svoje domovy opustiť zhruba 90 ľudí. Päť osôb prišlo o život. Z toho boli dvaja majitelia psov, ktorí sa pokúšali svojich miláčikov zachrániť z rozbúrených riek. Ešte počas dnešného dňa bolo v Británii bez prúdu vyše 20-tisíc domácností.

Zdroj: SITA

Francúzsko

K výpadkom prúdu došlo aj v niektorých častiach Francúzska. Celkovo postihli problémy s elektrinou 250-tisíc domácností, dnes stále nemalo prúd približne 20-tisíc domácností, hlavne v Bretani. Zahynuli dvaja ľudia - dvojročné dieťa prišlo o život, keď sa zrútil múr a jedného ruského námorníka zmietlo z paluby holandskej nákladnej lode Victoriaborg.

Zdroj: SITA

Španielsko

Veľmi zlé počasie postihlo pred Štedrým večerom región Galícia na severozápade Španielska. Pri obci Covas sa zrútil strom na koľajnice a spôsobil vykoľajenie vlaku. Nikto z desiatich cestujúcich neutrpel zranenia. V stredu zostalo v španielskej andalúzskej provincii Almería trčať v snehu 11 vodičov.

LONDÝN, BERLÍN, PARÍŽ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.