Zahraničné

Zemanova poplularita prudko klesá. Verí mu iba tretina Čechov

Český prezident Miloš Zeman
Zdroj: TASR

Výrazný pokles preferencií zaznamenal po spornej novoročnej amnestii aj Zemanov predchodca v prezidentskom úrade Václav Klaus.

Dôvera v českého prezidenta Miloša Zemana zaznamenala prudký pokles z októbrových 58 percent na aktuálnych 37 percent. Ukázali to výsledky novembrového prieskumu Centra pre výskum verejnej mienky (CVVM). Mierne zhoršenie nastalo aj prípade vlády, ale Poslanecká snemovňa a Senát si udržali rovnakú dôveru občanov, informoval dnes spravodajský portál Českej televízie.

CVVM uskutočnilo prieskum v prvých desiatich novembrových dňoch, keď prezidenta Zemana kritizovali predovšetkým za vulgárne výroky v naživo vysielanom programe Českého rozhlasu Hovory z Lánov a tiež za niektoré jeho vyjadrenia počas návštevy Číny.

Čechom ani vláda nie je po chuti

Vláda mala začiatkom novembra dôveru 45 percent opýtaných, čo znamená pokles o štyri percentuálne body v porovnaní s októbrom.

O rovnaký počet percent sa zlepšil postoj ku krajským zastupiteľstvám, ktorým teraz dôveruje 44 percent respondentov.

Dôvera v hajtmanov (najvyšších predstaviteľov krajov) sa zvýšila dokonca o päť percent na aktuálnych 41 percent.

Poslanecká snemovňa, si zachovala dôveru 34 percent občanov, Senátu, dôverovalo v novembri 32 percent ľudí, teda o percento viac než v októbri.

Výrazný pokles preferencií zaznamenal po spornej novoročnej amnestii aj Zemanov predchodca v prezidentskom úrade Václav Klaus. V januári 2013 mal podporu len 26 percent občanov, teda o 27 percent menej než v predchádzajúci mesiac. Nižšie percento dôvery nemal Klaus za celý čas zastávania najvyššej ústavnej funkcie, pripomenul portál www.ceskatelevize.cz.

PRAHA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti