Heger z Bruselu: Hodnoty sme vymieňali za lacnú ruskú ropu. Teraz kvôli tomu zomierajú ľudia

Európska Únia prijala šiesty sankčný balík, ktorého súčasťou je čiastočné embargo na ruskú ropu, ropné výrobky, odpojenie banky Sberbank a bieloruských bánk od systému SWIFT, či rozšírenie sankčného zoznamu.

„Som rád, že sa ukázala jednota EÚ. K sankciám sa pridalo aj Maďarsko,“ vyhlásil Heger. Do konca roka 2022 sa podľa neho sankcie dotknú 90 percent všetkých dodávok ruskej ropy a jej produktov. Premiér dodal, že Slovensko, Česko a Maďarsko dostali dočasnú výnimku. „Partneri rozumejú našej situácii. Sme vo vnútrozemí, nemáme prístup k moru a nevieme si inak zabezpečiť ropu. Máme vysokú závislosť na ruských energiách,“ dodal. 

Pripustil, že odpojenie od ruských energií spôsobí nárast cien. Podľa Hegera je však nevyhnutné platiť viac, pretože je to naša morálna povinnosť. „Vymieňali sme hodnoty za lacnú ruskú ropu a plyn, teraz kvôli tomu zomierajú ľudia,“ reagoval premiér. Absolvoval aj rozhovor s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, ktorý sankcie na ropu odmietal. „Som rád, že sme dosiahli jednotu a že sa aj Maďarsko pridalo k balíku. Potrebovali sme vyslať jasný signál,“ dodal predseda vlády. 

Osobne sa rozprával aj s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Ten mu prezentoval svoju víziu silnej a bezpečnej Európy. Heger zas uviedol, že pre Slovensko bude Európa bezpečná a silná len ak bude mať prosperujúceho a stabilného suseda. Preto je podľa premiéra nevyhnutné, aby Ukrajina vstúpila do Európskej únie.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti