Zahraničné

Rarita na Medzinárodnej vesmírnej stanici: Do vesmíru idú na misiu až dve ženy

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Stalo sa tak iba po druhý raz v 16-ročných dejinách stanice.

Iba po druhý raz v 16-ročných dejinách Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) budú medzi členmi jej dlhodobej posádky dve ženy. Po dlhoročnej príprave na ich prvú kozmickú misiu je však zdôrazňovanie faktu, že sú ženy, to posledné, čo by si samy želali, uviedla dnes tlačová agentúra AP.

Zastúpenie žien v posádke sa zdvojnásobí po nedeľňajšom vyslaní vôbec prvej talianskej astronautky, 37-ročnej Samanthy Cristoforettiovej, na ISS. Na obežnú dráhu Zeme vyštartuje z Kazachstanu spoločne s dvoma mužmi. Na stanici sa pripojí k Jelene Serovovej, jednej z iba štyroch ruských žien, ktoré kedy vzlietli do kozmu.

Cristoforettiová je pilotkou bojovej stíhačky a kapitánkou talianskeho armádneho letectva. Serovová, ktorá je od Talianky o rok staršia, je raketová inžinierka a je na ISS od septembra. Obe strávia vo vesmíre so štyrmi mužmi šesť mesiacov.

Zdroj: TASR

Agentúra AP uviedla, že obe sa vyhýbajú otázkam v súvislosti s pohlavím. Talianka zatiaľ úspešne. Serovovej sa jej ruskí reportéri pred štartom pýtali, či si berie so sebou mejkap a aký účes zvolí pre pobyt na ISS.

Otázku o mejkape ignorovala, pri účese však pobúrene reagovala: „Mám na vás otázku, prečo sa nespýtate na účes napríklad Alexandra?" Hovorila o kolegovi z posádky, kozmonautovi Alexandrovi Samokuťajevovi, ktorý sedel hneď vedľa nej. „Je mi ľúto, toto je moja odpoveď. Ďakujem vám. Ďalšie otázky?," citovala ju AP.

Cristoforettiová je prvou ženou, ktorú vysiela na dlhodobý pobyt v kozme Európska kozmická agentúra (ESA). Serovová je prvou Ruskou vyslanou na ISS.

Písal sa rok 1963, keď Rusko vyslalo do kozmu prvú kozmonautku Valentinu Tereškovovú a porazilo tak Ameriku o celé dve desaťročia, a rok 1984, keď ruská kozmonautka Svetlana Savická vystúpila ako vôbec prvá žena sveta do voľného kozmického priestoru.

MYS CANAVERAL/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.