Zahraničné

Poliaci konečne po týždni vedia koho si zvolili, PiS sa to nepáči

Hlasovacia urna v poľských komunálnych voľbách.
Zdroj: wyborcza.pl

Vládna strana vyhrala komunálne voľby v ôsmich zo 16 vojvodstiev, ale celkovo ľudia dali najviac hlasov opozičnej strane PiS.

Za nepravdivé a nespoľahlivé označil líder najsilnejšej poľskej opozičnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) expremiér Jaroslaw Kaczynski zverejnené výsledky minulotýždňových komunálnych volieb. Súčasne v Katoviciach naznačil, že použil spomínané prívlastky, aby nesiahol po slove sfalšované.

Líder PiS, o ktorého vyjadreniach informovala dnes spravodajská televízia TVN24, súčasne avizoval napadnutie výsledkov súdnou cestou, ale spomenul, že jeho strana využije na to aj medzinárodné fóra, vrátane Európskeho parlamentu.

Podľa oficiálnych výsledkov, ktorých zverejnenie sa skomplikovalo a oneskorilo po zlyhaní počítačového systému, voľby vyhrala opozičná strana Právo a spravodlivosť (PiS), ktorú volilo 26,85 percenta voličov. Kandidátov vládnej PO podporilo 26,36 percenta voličov.

Obsadenie postov

Stredopravá PO získala však v zastupiteľských zboroch najviac kresiel (179) a je lídrom v ôsmich vojvodstvách. Konzervatívny blok vedený PiS má 169 mandátov a vedúce postavenie v šiestich vojvodstvách. Na treťom mieste skončil menší koaličný partner PO - Poľská ľudová strana (PSL), ktorá má tradične vysokú podporu na vidieku, so 159 zástupcami (v prepočte 23,68 percenta a prvenstvo v dvoch vojvodstvách), zatiaľ čo Zväz demokratickej ľavice (SLD) bude vo vojvodských radách zastupovať 28 poslancov (V prepočte 8,78 percenta).

ŠVK spresnila, že 17,9 percenta vo voľbách odovzdaných hlasovacích lístkov bolo neplatných.

Jaroslaw Kaczynski v tejto súvislosti poznamenal, že väčšina neplatných hlasov je evidovaná v regiónoch, v ktorých dosiahla PiS výborné výsledky. Vraj to nie je "novinka", zodpovední si to údajne všimli už aj pri predchádzajúcich voľbách.

Po škandále so sčítavaním hlasov po komunálnych voľbách zo 16. novembra oznámil predseda ŠVK Stefan Jaworski, že odstúpi. Do druhého kola volieb, ktoré sa uskutočnia 30. novembra, však bude vykonávať svoju funkciu,

Začiatkom tohto týždňa PiS vyzvala na zopakovanie volieb, čo prezident Bronislaw Komorowski odmietol ako nerozumné.

Regionálne a komunálne voľby sa konajú každé štyri roky a voliči si v nich volia starostov, členov regionálnych (vojvodských) zastupiteľstiev a ďalšie komunálne orgány.

V niektorých mestách, kde žiaden z kandidátov na primátora nezískal nadpolovičnú väčšinu hlasov, sa na budúcu nedeľu uskutoční druhé kolo volieb.

VARŠAVA/TASR - aktualizované

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.